Bakan Yıldız; ¨YEK Sayesinde 1.5 Keban Kadar HES Yatırımı Yapıldı¨

Enerji Bakanı Taner Yıldız enerji yatırımları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

11 Şubat 2011

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Genç Sanayici ve İşadamları Derneği’nin çıkardığı Bakış adlı dergiye konuştu.

Bakan Yıldız yaptığı değerlendirmelerde Türkiye’nin Çin’den sonra elektrik ve doğalgaz tüketiminde Çin’den sonra en hızlı artış yaşayan ülke olduğuna dikkat çekti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız açıklamasının devamında YEK kanunu ile beraber Türkiye’nin hidroelektrik kurulu ivme kazanarak 2 bin 460 MW seviyesine yükseldiğini şu sözlerle ifade etti;

“Barajlı HES hariç yenilenebilir enerji kaynakları kurulu gücünün toplam kurulu güç içindeki payı 2002 yılı sonu itibarıyla yüzde 2.5 düzeyinde idi. Şu an itibarıyla yüzde 8 düzeyine ulaşmıştır. 2002 sonunda 771 megavat düzeyinde olan akarsu santrali kurulu gücümüz, YEK yasasının verdiği ivmeyle üç buçuk kat artarak 2 bin 460 megavata yükselmiştir. O günden bugüne yapılan sadece akarsu tipi santraller tam bir buçuk Keban Barajına eşittir. Toplam hidrolik kurulu gücümüz ise aynı yıllarda 12 bin 240’dan 15 bin 140 megavata çıkmıştır.”

Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü; “Mevcut politika ve önlemlerde değişikliğe gidilmezse, küresel enerji talebi gelecek 5 yılda her yıl ortalama yüzde 2.5 yükselecek. Sadece iklim değişikliği için değil aynı zamanda enerji sisteminde artan sorunlar ve bunun ekonomi üzerindeki muhtemel etkileri nedeniyle, atmosferdeki karbondioksit miktarının 450 ppm (her milyondaki partikül miktarı) seviyesinde istikrara kavuşması gerekiyor. Şu anda 80 dolar seviyesinde olan petrolün varil fiyatı muhtemelen 2015 yılına kadar 100, ve 2030 yılına kadar da 190 dolara çıkacak. Bu, enerji sistemimiz için hiçbir şey yapmazsak başımızın dara düşeceği anlamına geliyor.

Taner Yıldız açıklamasında ayrıca Güneydoğu Anadolu’daki Dicle ve Fırat nehirleri üzerinde GAP projesiyle enerji üretimi için toplam kapasitesi 7 bin 500 megavat olan 19 adet barajın yapımının planlandığını ve bunların yaklaşık dörtte üçünün bitirildiğini, tüm GAP projesinin ise 2013 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.