Bakan Yıldız; ¨SİT Kararı Ülke Menfaatine Uygun Değil¨

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kayseri’de Mimarlar ve Mühendisler Grubu toplantısında yaptığı konuşmada ülkenin enerji gündemindeki konulara değindi.

1 Kasım 2010

Bakan Yıldız yaptığı konuşmada Türkiye’nin kullandığı petrolün yüzde 90’ını, doğalgazın yüzde 97’sini ithal ettiğini buna karşılık hükümetlerinin 8 yıllık döneminde yerli doğal kaynak arayışı için aktarılan paranın 12 kat artırıldığını belirtti.

Yıldız sözlerinin devamında Türkiye genelinde 1.560 hidroelektrik santral yapımının planlandığını ve Rize İkizdere Vadisi’nde yapılması planlanan santraller için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun verdiği sit alanı kararının, ülke menfaatlerinin doğrultusunda değiştirileceğini ümit ettiğini ifade etti.

Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü; ¨”İkizdere’de 21 tane baraj kurulması söz konusu. Enerji anlamında ülkemizdeki akarsuların üçte biri işleniyor, üçte biri inşaat aşamasında ve üçte biri dizayn edilmek üzere. Akarsuları, çevre şartlarına uygun şekilde yeniden gözden geçirelim, belki yeniden düzenleyeceğimiz projeler olabilir. Çevre Bakanımız ve Turizm Bakanımız da, bu konularda benden daha az hassas değiller.”

Nükleer santral konusu hakkında da açıklamalarda bulunan Taner Yıldız Akdeniz ve Karadeniz’de 2 nükleer santral kuracaklarını, bir nükleer santralin 5 binin üzerinde parçadan oluşacağını Rusya ile de bu parçaların Türkiye’de üretimi konusunda anlaştıklarını belirten Yıldız bu mutabakat sayesinde Türk sanayisinin lig atlayacağını iddia etti. Kurban Bayramı öncesi Başbakan Erdoğan ile beraber yapacakları Güney Kore gezisinde ikinci santral içinde son görüşmelerin yapılacağını ve herhangi bir pürüz olmadığı takdirde anlaşmanın imzalanacağı bilgisini verdi.

Konukoğlu’da kararı eleştirdi

İkizdere vadisinin SİT alanı ilan edilmesi ile ilgili bölgede 250 milyon dolar büyüklüğünde 3 HES projesi gerçekleştirmeyi planlayan Sanko Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu’da Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada kararı eleştirdi.

Konukoğlu Santral inşalarını durduracak bu kararın Türkiye’nin akarsularının boşa akmasına neden olarak ülke ekonomisine zarar vereceğini iddia etti.

Konukoğlu şöyle konuştu; “Biz de hukuka müracaat edeceğiz. İnşallah kanun ve hak yerini bulacak diye düşünüyoruz. Çünkü bu suların boşa akması demek Türkiye’nin döviz kaybı demek. Bu dövizde bütün Türkiye’nin hakkı ve payı var. Bazı arkadaşların buna karşı çıkması doğru değil. Bu memlekete fayda değil zarar getirir.”