Bakan Pakdemirli hayalet ağlara dikkat çekmek için dalış gerçekleştirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Marmara Denizi’nden terk edilmiş ağ çıkardı

25 Temmuz 2021

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli hayalet ağlar için farkındalık oluşturmak adına Marmara Denizi’nde dalış gerçekleştirdi ve denizden terk edilmiş ağ çıkardı.

Balıkçıların avlanmak için denize bıraktığı ancak fırtına, kayalığa takılma gibi çeşitli nedenlerle denizde kalan ve denizlerdeki yaşamın sürdürülebilirliği için büyük tehdit oluşturan terk edilmiş ağlar “hayalet ağ” olarak tanımlanıyor.

Bakan Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı programın ardından şunları söyledi;

“Hayalet ağların çıkarılması, denizlerimizin temizliği özellikle Marmara Denizimizin temizliği açısından son derece önemli. İster istemez bu ağlar aşağıda birikim yapıyor, farklı deniz canlılarının oluşmasına sebebiyet veriyor ve gelen giden tüm canlıların orada takılmasına ve ciddi bir deniz çöplüğü yaratmasına sebep oluyor. Müsilajın da aslında kaynaklarından biri hayalet ağlardır. Özellikle Marmara özelinde bundan sonra çok çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. İki sene önce başlattığımız bir proje “Hayalet Ağların Temizlenmesi Projesi.” Uzun süre dalmadığım halde iki sene evvel tekrar hayalet ağları temizlemek maksadıyla başlamıştım. Bugün de tekrar Marmara Denizi’nde Çevre Şehircilik Bakanımızla beraber gerçekleştirdiğimiz çeşitli faaliyetlerin en sonuncusu olarak da hayalet ağların temizlenmesi maksadıyla, bir örnek olmak gayesiyle de ben Tarım ve Orman Bakanı olarak dalışımı tamamladım. İki adet hayalet ağı bulduk. Yuvasından çıkardık kestik ve yukarıya taşıdık”