Bakan Bayraktar: “Doğal gazda ve elektrikte fiyat artışı öngörmüyoruz”

Birleşik Arap Emirlikleri ile 6.500 MW’lık rüzgâr ve güneş projeleri portföyü için çalışmalar devam ediyor.

25 Ocak 2024

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, televizyon kanallarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda çeşitli açıklamalarda bulundu.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Bakan Alparslan Bayraktar toplantıda petroldeki otomatik fiyatlandırmadan dolayı akaryakıtta aşağı ve yukarı yönlü değişimler olabileceğini fakat doğal gaz ve elektrikte fiyat artışı öngörmediklerini söyledi.

Bakan Bayraktar Türkiye’nin her yıl 3.500 MW güneş ve 1.500 MW rüzgâr enerjisi gücünü devreye alarak, gelecek 12 yıl içinde bu iki alanda toplamda 60 bin MW’lık yeni güç devreye almak istediklerini de sözlerine ekledi.

2024’de öz tüketim projelerine 7.500 MW kapasite tahsis edilecek

Alparslan Bayraktar kendi tüketimleri için yenilenebilir enerji yatırımı yapacak özellikle sanayicilere yapılacak kapasite tahsisi çalışmasının tamamlandığını da dile getirirken, şunları kaydetti;

Bugün uzun bir süredir teknik çalışmalarını yürüttüğümüz bu sürecin sonuna geldik. Bugün itibarıyla özellikle sanayicilerimizin kendi tüketimleri için 7 bin 500 megavatlık yeni bir yenilenebilir kapasiteyi ilan ediyoruz. Bu kapasiteyi önümüzdeki süreçte belki ağırlıklı güneş, rüzgar ama yenilenebilir kaynaklarla sanayicilerimiz artık kullanabilecekler. Bu başvuruları da yapılabilecekler ve bu 7 bin 500 megavatı, 2024 yılı içerisinde biz onlara tahsis edeceğiz. Elbette bu kapasiteyi onlara tahsis ettiğimizde, onlardan beklentimiz bir an önce bu yatırımların gerçekleşmesi ve bu yatırımlarla beraber yeni kurulu güçlerin devreye girmesi.

Küçük modüler reaktör kanunu hazırlanacak

Alparslan Bayraktar açıklamasında nükleer enerjinin Türkiye’nin 70 yıllık rüyası olduğunu ifade ederken, dört reaktörün inşası aynı anda devam ettiği Akkuyu Nükleer Enerji Santrali projesindeki ilk reaktörün 2024 yılı içerisinde devreye almayı hedeflediklerini de ifade etti.

Küçük modüller reaktör (SMR) konusunda da çalışmalar yapıldığını hatırlatan Bayraktar, bu alana yönelik olarak bir kanun çalışması planladıkları bilgisini verirken, şunları söyledi;

Belki bu sene içinde TBMM’nin gündemine de SMR Kanunu getirmeyi hedefliyoruz. Yaklaşık 15 bin megavatlık 12 büyük reaktör ve 5 bin megavatlık da SMR ile Türkiye’nin 2050 yılına kadar 20 bin megavatlık bir nükleer kapasiteye ihtiyacı var.

BAE ile 6.500 MW’lık portföy için teknik çalışmalar devam ediyor

Toplantıda Birleşik Arap Emirlikleri ile enerji alanında yapılacak işbirliğine yönelik olarak imzalanan anlaşma sonrası sürdürülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Alparslan Bayraktar şunları kaydetti;

Biz artık şu anda ne aşamadayız? Somut projeleri ki bunların içerisinde 6 bin 500 megavatlık yenilenebilir proje var. Güneş ve rüzgar projeleri var. Off shore da dahil olmak üzere yani rüzgar, deniz üstü rüzgar dediğimiz projelerde dahil olmak üzere 6 bin 500 megavatlık bir yenilenebilir portföyü var. Bunlarla alakalı teknik ekipler şu anda çalışmalarına devam ediyor. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunların somut bir anlaşmaya dönmesini hedefliyoruz.