Bağımlı Olmamak İçin Yenilenebilir Enerji!

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Elektrik Mühendisleri Odası; Nükleer Santral Yerine Yenilenebilir Enerji

7 Ağustos 2009

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Elektrik Mühendisleri Odası, AK Parti hükümetinin nükleer santral ihalesinde yetki karmaşası yaratarak, ihaleyi istediği gibi yönlendirmeye çalıştığını ileri sürdü.

Nükleer Karşıtı Platform adına Elektrik Mühendisleri Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in bugün Ankara’da gerçekleştireceği ziyarete ”ağır” enerji dosyalarıyla birlikte geldiği, bu dosya ve anlaşmalar arasında, nükleer santral ihalesinin Rus firmaya verilmesinin de yer aldığı savunuldu. İhalenin tek bir ortaklık grubu teklif vermesine rağmen iptal edilmediği, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) süreci de tamamlanarak, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş (TETAŞ) Yarışma Komisyonu tarafından fiyat teklif zarfının açıldığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ”TETAŞ Yarışma Komisyonu, uzman kişiler tarafından da oldukça fahiş bulunan firmanın fiyat teklifini değerlendirerek olumsuz rapor vermiştir. Olumsuz raporun gereğini yapması gereken TETAŞ Genel Müdürlüğü, TETAŞ Enerji Alış Dairesi’ni firmanın yok hükmünde olan revize fiyat teklifini değerlendirmek üzere görevlendirmiştir.

Buradan gelen görüşle de ihalenin sonuçlandırılamayacağı ortaya çıkınca, bu kez kuruluş amacı fiyatları değerlendirmek olan TETAŞ Yarışma Komisyonu’nun fiyatı değerlendirme konusunda yetkisiz olduğu ileri sürülmüş ve Komisyona ikinci kez rapor yazdırılmıştır. Komisyonun ikinci raporundan da beklediğini bulamayan AKP Hükümeti, nükleer santral ihalesinde yetki karmaşası yaratarak, ihaleyi istediği gibi yönlendirmeye çalışmaktadır.” TETAŞ Yarışma Komisyonu’nun olumsuz raporu açıkken, zorlama yöntemlerle ”mütereddit” durumlar yaratılmaya çalışıldığı iddia edilerek, ”Bugün Yarışma Komisyonu’nun yetkisiz olduğunu savunarak, ihaleyi sürdürmeye çalışan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, daha önce Nükleer İhale Yönetmeliği’ne ilişkin TMMOB tarafından açılan davada verdikleri yanıtta, Yarışma Komisyonu’nun yetkili olduğu itiraf etmiştir. AKP Hükümeti’nin nükleer santral ihalesini, hukuka aykırı olarak iptal etmeyerek, (uluslararası ilişkilerde pazarlık unsuru) olarak sürdürmesi kabul edilemez” denildi.

Nükleer santral ihalesinin, Rus firmaya verilmesiyle enerji kaynağı bağımlılığına, teknoloji bağımlılığının da ekleneceği belirtilerek, acilen yerli ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapılması istendi.