Azami fiyat uygulaması 6 ay uzatıldı

Azami fiyat 4.500 TL/MWh olacak

29 Eylül 2022

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 1 Nisan 2022 tarihinde 6 ay süreliğine başlatılan Azami Fiyat Uygulamasının 6 ay uzatıldığını açıkladı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz açıklamadaki değerlendirmesinde Türkiye’de 6 ay önce hayata geçen uygulamanın başta İngiltere ve Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi tarafından da uygulanmaya başladığına vurgu yaparken, uygulamanın uzatılması ile özellikle kaynak maliyet artışı nedeni ile üretim yapamayan santrallerin arz güvenliğine katkısının sağlanacağını savundu.

Başkan Yılmaz uygulama ile olası maliyet artışlarının tüketiciye yansıtılmamasının öncelikleri arasında olduğunun da altını çizdi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz şunları söyledi;

Hamdolsun ilk 6 aylık uygulamamız sonucunda hiçbir santral kapanmadı ve arz güvenliği sıkıntısı yaşamadık. Ancak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Hem serbest piyasa yapısını koruyacağız hem de içinden geçtiğimiz dönemin doğasına uygun önlemleri almaya devam edeceğiz. Artan hammadde fiyatları sebebi ile yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin – ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller- kapanması Türkiye’nin arz güvenliğini sekteye uğratabilir. Bu durum tüketicilerimiz için hem maliyet yükü hem de olası kesintiler anlamına gelebilir. Buna izin veremeyiz. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz.

İthal ürün maliyetlerindeki yüksekliğin piyasa fiyatlarını hala çok yüksek seviyede tuttuğunda vurgu yapan Yılmaz kanunun verdiği yetki ile uygulanan bu kararın enerji piyasalarının adil ve rekabetçi yapısının korunmasına yönelik bir emniyet sübabı olarak görülmesi gerektiğini de ifade ederken sözlerini şu şekilde sürdürdü;

Küresel enerji krizi Avrupa’yı tehdit ediyor. Bizim 6 ay önce başladığımız bu geçici mekanizma başta İngiltere ve Almanya olmak üzere pek çok Avrupa ülkesi tarafından da uygulamaya alınıyor. Kurulumuzun aldığı kararla 6 ay daha özellikle kaynak maliyet artışı nedeni ile üretim yapamayan santrallerin arz güvenliğine katkısını sağlayacağız. Tüketicilerimizi de artan olağanüstü maliyet artışlarından korumayı hedefliyoruz. Kurum olarak girdi maliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu maliyetlerde yaşanan değişiklikleri azami uzlaştırma fiyatlarına da yansıttık. Örneğin ithal kömür fiyatında önemli bir değişiklik oldu ve bu yaşanan değişikliği de azami uzlaştırma fiyatlarını düşürme şeklinde yansıttık. Süreci titizlikle takip etmeye devam edeceğiz.

Uygulanacak fiyatlar düşürüldü

Bununla birlikte açıklamada 1 Ekim 2022 tarihinde itibaren uygulanacak fiyatlar da belirtildi.

Buna göre azami uzlaştırma fiyatları Megavat-saat (MWh) başına, doğal gaz santralleri için 4.500 TL, ithal kömür kullanan santraller için 2.750 TL, yerli kömür santralleri için 2.050 TL, yenilenebilir kaynaklar için 1.540 TL olarak belirlendi.

Kurum son olarak 31 Ağustos 2022 tarihli kurul kararı ile azami fiyatı 4.800 TL olarak uygulanacağını açıklamıştı.

Uygulama ile serbest piyasada oluşan bedeller ile azami uzlaştırma fiyatları arasındaki fark ‘destekleme bedeli’ olarak kaynak bazlı destekleme havuzunda toplanıyor. Havuzda oluşan gelir kaynak maliyeti yüksek olan santrallerin desteklenmesi için kullanılıyor.

Gün Öncesi Piyasası ve Dengeleme Güç Piyasası’nda yönelik azami fiyat uygulamasının 6 ay daha uzatılacağını açıkladı.