AXA kömürden çıkışını hızlandırıyor

Şirketin kömüre dayalı faaliyetlerde bulunan şirketlerden çekeceği yatırım 2,4 milyar avro olacak

13 Aralık 2017

Dünyanın en büyük finansal kuruluşlarından, Fransız yatırım, emeklilik ve sigorta grubu AXA yeşil yatırımlarını artırma taahhüdü verirken, fosil yakıt yatırımlarını da terk etme düzeyini yükselteceğini açıkladı.

Dün Paris’te düzenlenen Tek Gezegen Zirvesi sırasında yapılan açıklamaya göre Fransız şirket 2015 yılında, 2020 için belirlediği 3 milyar avroluk yeşil yatırım hedefini 12 milyar avroya yükseltti.

Bununla birlikte şirket kömüre dayalı ekonomik faaliyetlerde bulunan şirketlerdeki yatırımları için belirlediği kriterleri çok daha yükseltti.

Açıklamaya göre 2015’te, gelirlerinin yüzde 50’sinden fazlasını kömüre dayalı faaliyetlerden sağlayan şirketlerdeki 500 milyon avroluk yatırımını çeken şirket belirlediği bu oranı daha da düşürecek.

AXA gelirlerinin yüzde 30’undan fazlasını kömüre dayalı faaliyetlerden sağlayan, enerji üretiminde kömürün payı yüzde 30’u geçen, kömürlü termik santral inşa eden veya yılda 20 milyon tondan fazla kömür üreten şirketlerdeki yatırımlarını tamamen çekecek.

Böylelikle AXA’nın kömüre dayalı faaliyetlerde buluan şirketlerden çekeceği yatırımlarının büyüklüğü 2,4 milyar avroya ulaşacak.

Şirketin yatırımlarını çekeceği bir diğer alan ise petrol kumu olacak.

Fransız şirket yüksek karbon yoğunluğuna ve çevresel risklere sahip bu projelerdeki 700 milyon avroluk yatırımını  çekecek.

AXA bundan sonra hiçbir kömür yatırımına ve petrol boru hattına da sigorta hizmeti vermeyecek.