AXA kömür yatırımlarını elinden çıkarıyor

AXA CEO’su iklim değişikliğini riskine karşı 500 milyon avroluk kömür yatırımlarını ellerinden çıkaracaklarını söyledi

26 Mayıs 2015

Fransa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı sigorta şirketlerinden AXA iklim değişikliği riskini gerekçe göstererek kömür yatırımlarını elden çıkaracağını, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını ise artıracağını açıkladı.

Şirketin CEO’su Henri de Castries geçen cuma günü Paris’te gerçekleştirilen bir konferansta yaptığı açıklamada AXA’nın 500 milyon avro değerindeki kömür yatırımını 2015 sonuna kadar elinden çıkaracağını söyledi. Castries yenilenebilir enerji alanında ise 2020 yılı sonuna kadar 3 milyar avroluk yeni yatırım yapacaklarını sözlerine ekledi.

AXA CEO’su açıklamasında hangi şirketlerden hisse satılacağını bildirmez iken şirket tarafından yapılan açıklamada ise bu şirketlerin gelirlerinin yarısından fazlasını kömürden sağlayan madencilik şirketleri ile elektrik üretimlerinin yarısından fazlası kömüre dayalı olan elektrik şirketleri olacağı bilgisi paylaşıldı.

Henri de Castries açıklamasında iklim değişikliğine dair gerçeklerin inkar edilemez durumda olduğunu söylerken, sıcaklıkların 2 dereceden fazla arttığı bir dünyada yaşanabileceğini düşünmenin kendimizi aldatmak olduğunu ifade etti. Castries’e göre sıcaklıkların 2 derecenin üzerine çıkması halinde ise iklim değişikliği sorunu ile baş etmek gittikçe daha zor, muhtemelen de imkansız olacak.

Sigortacıların ekonomide ve toplumda olanların aynası olduğunu da ifade eden Castries, AXA olarak iklim değişikliğini önleme tarafında yapacaklarını artırmaya çalıştıklarını söyledi.