Avusturya AB taksonomisine karşı yasal mücadele başlattı

Ülke yönetimi nükleer ve doğal gazın yeşil olarak sınıflandırılmasına karşı çıkıyor

12 Ekim 2022

Avusturya yönetimi Avrupa Birliği’nin nükleer enerji ve doğal gazı sürdürülebilir enerji olarak sınıflandırmasına karşı yasal süreci başlattığını duyurdu.

Avusturya Çevre Bakanı Leonore Gewessler 10 Ekim 2022, Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında sürecin 7 Ekim 2022, Cuma günü başlatıldığını bildirildi.

Avusturyalı bakanın açıklamasından kısa süre sonra da Lüksemburg kararı desteklediğini ve Avusturya’nın yanında olduğunu açıkladı.

Leonore Gewessler basın toplantısında itirazlarının 16 ayrı gerekçeye dayandığını, bunlar arasında nükleer enerjinin kullanılan yakıtın depolanması konusunda sürdürülebilir olarak görülemeyeceği ile fosil yakıt olarak doğal gazın ekolojik olarak kabul edilemeyeceğinin yer aldığını söyledi.

Gewessler açıklamasında kararın kamuya danışılmadan, nükleer ve doğal gaz sektörlerinin yüksek çıkarlarını memnun etmek için alındığını iddia ederken, doğal gazın yeşil olarak sınıflandırılmasının AB’nin tüm yeşil finans paketini baltalayarak, AB’nin sürdürülebilir yatırım kararlarını yanılttığını savundu.

AB Taksonomisi olarak da adlandırılan, Avrupa Birliği sürüdürülebilir yatırım kurallarında mevcut kömür santrallerinin yerine geçecek, kilovat-saat başına 270 gram Karbondioksit eşdeğerinin üstünde emisyon yaratmayan, veya gelecek 20 yıl boyunca yıllık emisyon değeri kilovat-saat başına 550 kilogramı geçmeyen doğal gaz projelerini geçici olarak yeşil yatırım olarak sınıflandırılıyor.

Benzer şekilde 2045 yılına kadar inşaat izni alan nükleer enerji projeleri de çevre ve su kaynaklarına zarar vermedikleri takdirde yeşil yatırım olarak kabul ediliyor.