Avustralya’da 5 MW’lık ”sanal santral” kurulumu başladı

Proje 1.000 çatı üstü güneş elektriği sistemini birbirine bağlamayı hedefliyor

26 Aralık 2016

Avustralya’da 5 MW gücünde bir sanal güneş enerjisi santrali kurma çalışmalarında önemli aşama kaydedildiği açıklandı.

Ülkedeki AGL Energy şirketinin geliştirdiği proje Güney Avustralya’nın Adelaide şehrindeki 1.000 evin çatısındaki güneş elektriği sistemlerine bağlanacak enerji depolama birimlerini bulut tabanlı bir sistem ile birbirine bağlamayı hedefliyor.

Bu sayede toplamda 5 MW’lık bu güce bağlı birimler ‘’birbirleri ile konuşarak’’ 5 MW gücünde tek bir santral gibi hareket edebilecekler.

Bu sayede hem yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminin elektrik şebekesi üzerindeki yükünün hafifletilmesi hem de konutların güneş enerjisinden sağladığı faydanın en üst noktaya çıkarıması hedefleniyor.

Şirket bu hedef doğrultusunda ilk 150 eve depolama birimleri kurduğunu sağladığını açıkladı.

Bu yılın Ağustos ayında 20 milyon Avustralya Dolarlık bütçe ile başlatılan projenin 5 milyon dolarlık bölümünü ise Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA) sağlıyor.

ARENA tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise arka planında enerji depolama sistemlerine dayalı olan bu sistemin şu an için ekonomik olmadığı fakat gelecek 5 yıl içinde bu alandaki maliyetlerin yüzde 50 oranında düşmesinin beklendiğinin altı çizildi.

Açıklamaya göre bu düşüş sayesinde sanal santrallerin maliyetlerinin de gerilemesi mümkün olacak.

Bu santrallerin yaygınlaşması elektrik iletim hatlarına yapılması gereken altyapı yatırımlarının daha düşük kalmasına aynı zamanda dağıtık enerji santrallerinin ve depolama birimlerinin gelişmesinin önündeki engellerin aşılmasına katkı sağlayacak.