Avustralya Ekonomisindeki En Büyük Risk Küresel Isınma

Avustralya ekonomisinin iklim değişikliğinden ilk ciddi zarar gören gelişmiş ülke olacağı iddia edildi.

4 Mart 2011

Bozulan iklim dengesinin gelişmiş ülkeler arasında en büyük olumsuz etkiyi Avustralya ekonomisi üzerinde gösterebileceği iddia edildi.

Avustralya hükümetinin iklim değişikliği danışmanı Ross Garnault yaptığı bir açıklamada Avustralya’nın dünyanın dördüncü büyük tahıl ve pamuk ihracatçısı olduğu hatırlatılırken, küresel ısınma nedeni ile kıtanın belirli bölgelerindeki tarım arazilerinde zaten sınırda olan sıcaklıkların biraz daha artmasının bu bölgelerdeki tarım faaliyetlerine ciddi anlamda zarar vereceğini belirtti.

Yakın zamanda kıtada yaşanan, bir çok evin sular altında kalması, 36 kişinin de hayatını kaybetmesine neden olan aşırı yağışlar sonucunda bir çok tarım alanının da sular altında kalması ile bu bölgelerde ekilen ürünler yok olmuştu.

Geçen yıl Rusya’da yaşanan aşırı sıcak dalgası nedeni ile de bu ülkenin tarım sektörü ciddi yara almış, bunun etkisi ile dünyadaki gıda fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmıştı.

Uzmanlar 20. yüzyılın ikinci yarısında ciddi anlamda gerileyen gıda fiyatlarının  21. yüzyılın ilk yarısında yüksek bir artış ivmesi göstermesini bekliyor. Uzmanlara göre küresel ısınma başta olmak üzere, dünya nüfusunun hızla artması, Çin gibi ülkelerin güçlenen ekonomisi nedeni ile artan protein talebi ve daha fazla tarım alanının biyoyakıt üretimi için kullanılması bu sonuca neden olacak.