Avustralya AB’nin emisyon ticaret sistemine katılıyor

Avustralya, karbon emisyonları için taban fiyat planını rafa kaldırarak, 2018 yılından itibaren doğrudan Avrupa Birliği’nin emisyon ticaret sistemine dahil olma kararı aldı.

30 Ağustos 2012

EurActiv Türkiye

Dünyanın kişi başına en çok emisyona yol açan ülkelerinden Avustralya, en çok kirliliğe sebep olan 300 kadar şirketine, Temmuz ayında ton başına 19.08 Euro sabit karbon vergisi getirmişti. Bu sistem, toplam emisyonun yüzde 60’ı kadarını karşılıyordu. 2015 yılının Temmuz ayında dalgalı ticaret sistemine geçildiğinde ise 12.45 Euro’luk taban fiyat söz konusu olacaktı.

Avrupa Komisyonu’nun iklim eyleminden sorumlu üyesi Connie Hedegaard ve Avustralya İklim Değişimi Bakanı Greg Combet, yaptıkları ortak açıklamada ‘Avustralya ve Avrupa Birliği’nin sistemlerini birbirine bağlamak karbon piyasalarının, iklim değişiminin üstesinden gelmek ve emisyonda azaltım sağlamak için başlıca araç olduğunu göstermektedir’ dedi.

Avustralyalı şirketler, 2015 yılının Temmuz ayından itibaren AB’nin çıkardığı izinleri kullanabilecek, ancak Avrupalı şirketlerin Avustralya’nın çıkardığı izinleri kullanabilmesi için 2018 yılını beklemesi gerekecek.

Avrupa Birliği’ndeki emisyon izinleri şu anda ton başına 8.16 Euro’dan alıcı buluyor.

Combet, Yeni Zelanda’nın emisyon ticaret sistemiyle bağlantı oluşturmak için de müzakerelerin sürdüğünü söyledi. Avustralyalı bakan aynı zamanda Kyoto Protokolü çerçevesinde kullanılabilir izinlere de sınır getireceklerini söyledi. Buna göre şirketler, yükümlülüklerinin yarısını uluslararası izinlerle karşılayabilecek, ancak bunların sadece yüzde 12.5’i Kyoto izinleriyle karşılanabilecek.

Karbon salımının ücretlendirilmesi, Avustralya’nın küresel ısınmaya yol açan sera gazı emisyonlarıyla mücadelede en önemli politikası. Avustralya, kömür yakıtlı elektrik üretim tesislerine bağımlılığı sebebiyle dünyada kişi başına en çok emisyona sebep olan ülkelerden biri.