Avrupa’nın Karbon Salımında Rekor Artış Yaşandı

AB üyesi ülkelerin karbon salımlarında 2010 yılında rekor artış yaşandığı belirtildi. 

14 Ekim 2011

AB üyesi ülkelerin karbon salımlarında 2010 yılında rekor artış yaşandığı belirtildi.

Financial Times’ın Avrupa Çevre Ajansı (EEA) verilerine dayandırdığı haberine göre 2010 yılında birlik ülkelerinin karbon salımları bir önceki yıla göre yüzde 2.4 artış gösterdi. Bu son 20 yılda yaşanan en hızlı artış olarak kayda geçti.

Haberde bununla beraber 2009 yılında ise karbon salımı artışının bir önceki yıla göre yüzde 7 düştüğü hatırlatılırken bunun 2009 yılında yaşanan ekonomik durgunluk ile artan yenilenebilir enerji kullanımı etkenlerine bağlı olarak yaşandığı ifade edildi. Avrupa Çevre Ajansı’na göre 2010 yılındaki artıştaki etkenler ise ekonomik iyileşme ile kış aylarının normalden uzun ve soğuk geçmesinden dolayı konutlarda artan enerji kullanımı.

EEA’ya göre yaşanan bu artışa rağmen genel olarak Avrupa Birliği’nin karbon salımı, emisyon ticareti uygulamaları ile çevre alanında uygulanan politikaların sayesinde kararlı şekilde azalmakta. Bununla birlikte birliğin yeni üyesi olan eski sovyet bloku ülkelerinin yeniden inşa faaliyetleri birliğin karbon salımının mevcut yüksekliğindeki en önemli etkenlerden.