”Avrupa’nın enerji merkezi olabiliriz”

Yunan hükümetinin kalkınma planlarında güneş enerjisi büyük yer kaplıyor

16 Nisan 2012

Tarihin en büyük ekonomik krizi ile boğuşan Yunanistan hükümeti uzun vadeli kalkınma hedeflerinde araç oalrak güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarını görüyor.

Geçen hafta Atina’daki bir toplantıda Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos tarafından yapılan açıklamada yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan yatırımların Yunanistan’ın ekonomik kalkınmasına önemli katkı sağlayacağı belirtildi.

Yunan Başbakan açıklamasında enerji sektörünün Yunanistan’a Avrupa Birliği ve üçüncü ülkelerin enerji merkezi olma fırsatı sunduğunu söyledi.

Papademos özellikle ülkede toplam 27 milyar dolarlık dış yatırım ile ülkede 2020 yılına kadar 2.2 GW, 2050’ye kadar ise 10 GW’lık güneş enerjisi santrali kurulumu hedefleyen Helios projesinin bu alandaki önemine vurgu yaptı.

Yunanistan’ın güneş enerjisi alanındaki potansiyeline vurgu yapan Papademos, enerjinin maliyetlerin düşük olduğu yerde üretilmesi gerektiğini söylerken aynı güneş enerjisi yatırımının merkez Avrupa’da 7.9 milyar dolar daha pahalı olacağını iddia etti.

Adını Antik Yunan kültüründeki güneş tanrısından alan ve 120 kilometrekareden büyük bir alanı kapsaması beklenen proje ile 60.000 kişilik istihdam yaratmanın yanısıra, ülkede üretilecek güneş elektriğinin Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya satılması hedefleniyor.

Bununla birlikte Yunan Gazetesi Katherimini’ye göre Alman Enerji Bakan Yardımcısı Juergen Becker toplantıda Almanya’nın kendi temiz enerji sektörü yerine pahalı ithal enerjiye para ödemek ile ilgilenmediğini söyledi. Becker’a göre Almanya’nın önceliği kendi yenilenebilir enerji sektörüne yoğunlaşarak enerji ithalatını düşürmek.