Avrupalıların %37’si için iklim ve çevre bütçe önceliğine sahip olmalı

Sonuçlar Avrupa Parlamentosu’nun anket çalışmasına yansıdı

21 Ekim 2020

Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan bir anket çalışması iklim değişikliği ve çevre sorunlarının Avrupalıların gündeminde daha belirgin hale gelmeye başladığını ortaya koydu.[1]

Parlamento tarafından yapılan açıklamaya göre yakın zaman önce yapılan bir anket çalışmasında Avrupalılara, koronavirüs salgınından dolayı Avrupa Birliği’nin daha büyük bir bütçeye sahip olması hakkında görüşleri soruldu ve anket katılımcılarının %54’ü bunu desteklediği görüldü.

Savunanların %54’ü elde edilecek fazla bütçenin %54’ünün kamu sağlığı, %42’si ekonomik iyileşme ve işletmeler için yeni imkanların sağlanması, %37’si iklim değişikliği ve çevre koruma için %35’i ise istihdamın artırılması için kullanılması gerektiğini söylediler.

Parlamentonun açıklamasında benzer son araştırmanın haziran ayında yapıldığı belirtilirken, iklim değişikliği ve çevrenin istihdamı da geride bırakarak ilk defa ilk 3 öncelik arasına girdiğine dikkat çekildi.

Anket çalışması 25 Eylül 7 Ekim tarihleri arasında, Malta’da telefon ile diğer ülkelerde çevrim içi olarak birlik üyesi 27 ülkede yaşayan 24.812 kişi ile görüşerek yapılmış.


[1] 77% of Europeans insist EU funds be linked to respect for Rule of Law