Avrupalı ülkeler kamyonlar için zorunlu emisyon sınırları istiyor

Avrupa Birliği’nde karayolu ulaşımından kaynaklanan emisyonların yüzde 30’undan sorumlu olan ağır taşıtlara zorunlu emisyon sınırlamaları getirilmesi çağrılarına, İngiltere’nin de aralarında bulunduğu dört ülke daha katıldı

30 Eylül 2015

EurActiv Türkiye

Avrupa Komisyonu, binek araçları ve ticari araçlar için 2021’den itibaren geçerli olmak üzere, kilometre başına 95 gramlık karbon emisyonu limiti getirdi. Ancak ağır taşıtlardan kaynaklanan emisyonlarda halen bir sınır bulunmuyor.

İngiltere, Belçika, Slovenya ve Hollanda hükümetleri, Avrupa Komisyonu’nun bir anketine verdikleri yanıtlarda, kamyonlar için de karbon emisyonu limitleri getirilmesi istediklerini bildirdi. Almanya Federal Çevre Ajansı da geçtiğimiz ay, kamyonlar için benzer limitler getirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Avrupa Parlamentosu ise ağır taşıtlar için karbon emisyonları ve yakıt tüketiminin ölçümü sağlayacak bir simülasyon aracı geliştirilmesini, gerekirse emisyonlara zorunlu limitler getirilmesini önermişti.

Komisyon verilerine göre ağır taşıtlardan kaynaklanan emisyonlar, 1990-2010 döneminde yüzde 36 arttı. Ulaştırma ve Çevre örgütünün açıkladığı son verilere göre 2012 yılında ağır taşıtlar, karayolu ulaşımından kaynaklanan tüm emisyonların yaklaşık üçte birinden sorumlu oldu.

Buna karşın AB’de piyasaya yeni sürülen binek araçlarının emisyonları, 2014 yılında, 2005’teki 170 gr/km seviyesinden 130 gr/km seviyesine düştü.