Avrupa’daki yatırımlar üçüncü çeyrekte yavaşladı

Bloomberg New Energy Finance yılın üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı

17 Temmuz 2013

2013’ün üçüncü çeyreğinde temiz enerji teknolojileri alanında 53.1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştiği bildirildi.

Londra merkezli Bloomberg New Energy Finance (BNEF) tarafından yapılan açıklamada, yatırım tutarlarının bir önceki çeyreğe göre yüzde 22 oranında gerilediği ifade edilirken, geçen yılın aynı döneminde gerçekleşen yatırım rakamının ise 63.1 milyar dolar olduğu hatırlatıldı.

Kuruluşun verilerine göre temiz enerji yatırımlarında son yılların lideri Çin konumunu bu çeyrekte de muhafaza etti. Ülkede bu dönemdeki yatırımlar, bir önceki çeyreğe göre yüzde 63 oranında artarak 13.8 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Aynı dönemde ABD’deki yatırımlar yüzde 155 oranında artış göstererek 9.5 milyar dolara ulaşırken, Avrupa’daki yatırımlar ise yüzde 44 oranında gerileyerek yine aynı şekilde 9.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Güney Afrika’daki yatırımlar ise bir önceki çeyreğe göre neredeyse yüzde 100 artış göstererek 2.8 milyar dolar düzeyine geldi.

Bir önceki çeyrekte temiz enerji teknolojileri alanında 6.3 milyar dolarlık yatırımın gerçekleştiği Almanya’da yatırımlar bu çeyrekte 1.9 milyar dolara gerilese de ülke Avrupa bölgesindeki liderliğini sürdürdü. Almanya’yı 1.7 milyar dolarlık yatırım ile İngiltere izlerken, ülkenin bir önceki çeyrekte bu alandaki yatırım düzeyi ise 2.8 milyar dolardı.

Bu dönemde büyük ölçekli rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine yapılan yatırımların ise yüzde 39 oranında artış ile 31.9 milyar dolara yükseldiği bildirilen açıklamada, yatırım tutarlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 düşmüş olmasında özellikle güneş enerjisi alanında hızla gerileyen maliyetlerin etkili olduğu ifade edildi.

Aynı dönemde risk ve girişim sermayesi şirketlerinin yatırımları ise yüzde 48 oranında gerileyerek 1.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.