Avrupa rüzgarda 100 GW’ı aştı

Avrupa ülkeleri rüzgar enerjisindeki kurulu güçlerini artırıyorlar

28 Eylül 2012

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Christian Kjaer bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada Avrupa’nın bir kaç hafta önce kurulu rüzgar enerjisinde 100 GW seviyesini geçtiğini bildirdi.

Kjaer açıklamasında kurulu gücünü son bir kaç yılda her yıl 10 GW civarında yükselten Avrupa rüzgar enerjisi sektörünün bu yılda benzer oranda büyüyebileceğini söyledi.

EWEA Başkanı bununla birlikte açıklamasında Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin hükümetlerin yenilenebilir enerji alanına finansal desteği konusunda bir politik belirsizlik yarattığını belirtirken bu nedenle 2013 için bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

Deniz üstü rüzgar enerjisi alanındaki gelişmelere de dikkat çeken EWEA Başkanı mevcut 100 GW’lık kurulu gücün çok büyük oranda karasal rüzgar türbinlerinden oluşurken, bu alandaki ilerleme sayesinde ikinci 100 GW’a çok daha çabuk ulaşılabileceğini ifade etti.

Rüzgar enerjisi yatırımlarının MW başına maliyetlerde karasal rüzgar enerjisinde 1.2-1.4 milyon avro iken deniz üstünde ise 3-4 milyon avro seviyesinde olduğu, yine Christian Kjaer tarafından paylaşılan bilgiler arasındaydı.

EWEA Başkanı’na göre Avrupa rüzgar enerjisi sektörünün gelişimi için AB’nin 2020 için belirlediği yüzde 20’lik hedefin yükseltilmesi ve tüm Avrupa’nın tek bir elektrik şebekesine sahip olması için gerekli altyapı yatırımların yapılması ise şart.