Avrupa Komisyonu 2020 Sonrası Hedefleri İçin Bastırıyor

Avrupa Komisyonu, AB’deki enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların payının 2030 yılına kadar artırılabilmesi için yoğun çaba sarf ediyor.

21 Haziran 2011

EurActiv Türkiye

Avrupa Komisyonu’nun İklim Eylemi’nden sorumlu üyesi Connie Hedegaard, İklim Değişikliği için Hükümetlerarası Panel’in (IPCC) açılışında sunduğu raporda ‘bunun potansiyel yatırımcılara sağlayacağı güvencenin her zamankinden önemli olduğunu’ söyledi.

Hedegaard, yenilenebilir enerji sektörünün, bağlayıcılığı bulunan 2030 yılına kadar yüzde 45 enerji payı hedefi çağrısından olumlu bahsetmekle beraber, açıkça destek vermedi.

Tam rakamların kaç olacağının tartışılması ve analiz edilmesi gerektiğini belirten Hedegaard, ‘Ancak bu tartışmaların kendini bu yıl açıklanacak 2050 enerji yol haritasında da göstermesini sağlayacağım’ dedi.

Komisyon’un enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, Mart ayında yaptığı açıklamada Komisyon’un 2030, 2040 ve 2050 yılları içinde yenilenebilir enerjilerle ilgili daha yüksek hedefler koyacağını söylemişti.

Oettinger, ‘yenilenebilir enerji sektörü yüzde 45 istedi. Avrupa Birliği için her yolu göz önünde bulunduruyoruz’ dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ise ‘2020 yaklaşıyor ve 2050 için ara basamakları düşünmemiz gerekli. Sadece düşünmemiz değil, harekete geçmemiz de gerekiyor’ dedi.

Bağlayıcı hedefler

AB’nin ‘2050 için Düşük Karbon Yol Haritası’, 2030 yılı için bağlayıcı olmayan yüzde 40’lık CO2 emisyon azaltımı öngörüyor. Hedegaard, AB bakanlarını önümüzdeki hafta gerçekleşecek AB Çevre Konseyi’nde buna onay vermeye çağırdı.

Hedegaard, bu hedefin bağlayıcı hale getirilmesi için bastıracağının da sinyallerini verdi.

‘Bunun bir rastlantı olduğunu düşünmüyorum’ diyen Hedegaard, ‘2020 yılı için bağlayıcılı bulunan yenilenebilir enerji hedefimizi yakalama yolundayız, ancak bağlayıcılığı olmayan enerji verimliliği hedefimizi yakalayamıyoruz. Bu da bağlayıcılığı olan hedeflerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor’ dedi.