Avrupa havalimanları net sıfır karbon emisyonu hedefliyor

ACI EUROPE üyeleri arasındaki TAV da hedefe imza attı

8 Temmuz 2019

Avrupa’daki hava alanları birliği ACI EUROPE iklim değişikliği ile mücadelede yeni bir hedef belirledi.

45 farklı ülkeden 500’den fazla üyesi bulunan birlik tarafından yapılan açıklamada ACI EUROPE üyesi havaalanları için 2050 yılına kadar hava alanı operasyonlarının tamamında net sıfır karbon emisyonu hedeflendiği bildirildi.

Açıklamada Avrupa Birliği ve Avrupa Hükümetleri’ne çağrı yapılarak havaalanlarının yenilenebilir enerji kullanımının artırılması amacı ile temiz enerjiye geçişe yönelik rekabetçi koşulların oluşturulması ve geçişi hızlandırmak için gerekli adımların atılması istendi.

Türkiye’den TAV da hedefe destek verdi

ACI EUROPE üyesi olan TAV Havalimanları da iki havalimanı ile anlaşmayı imzaladı.

Şirketin işlettiği İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanları halihazırda birlik üyesi işletmeler arasındaki karbon nötr olma ünvanını kazanmış 43 havalimanı arasında bulunuyor.

TAV Havalimanları tarafından yapılan açıklamada şirketin İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’in konu ile ilgili şu değerlendirmede bulunduğu bildirildi;

‘’TAV olarak sürdürülebilirliği tüm operasyonlarımızın odağına alıyoruz. Paydaşlarımız için en yüksek faydayı yaratırken faaliyetlerimizin çevresel etkilerini en aza indirmek üzere çalışıyoruz. Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanları ACI tarafından oluşturulan Havalimanı Karbon Sertifikasyonu ACA Programı’nda son seviye olan ‘Level 3+ Neutrality’ gereklerini yerine getiriyor. Tüm dünyada bu aşamaya gelen 43 havalimanı arasında yer alıyorlar. TAV tarafından işletilen Tunus, Enfidha Havalimanı da Afrika kıtasından programa katılan ilk havalimanı oldu. ACI Europe tarafından verilen ilk Eko-İnovasyon ödülünün sahibi olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın yeni iç hatlar terminali Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik LEED sertifikasına sahip. İklim değişikliğiyle mücadelenin gelecek nesillere borcumuz olduğuna inanıyoruz. Bu alanda küresel ölçekteki standartları benimseyerek sektörün öncü markaları arasında yer almak üzere çalışıyoruz.”