Avrupa Birliği 1 Milyar Avro ile Çin’in Karbon Salımını Engelliyor

Avrupa Yatırım Bankası Çin’in yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sektörleri için ikinci 500 milyon avroluk kredi anlaşmasını açıkladı

6 Aralık 2010

Avrupa Birliği’nin finansal kolu Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından Çin’in küresel ısınmaya neden olan zararlı gaz salımlarını azaltacak projelerde kullanması için 500 milyon avroluk kredi sağlanacağı açıklandı.

Cuma günü imza töreninde yapılan imza töreni sonrasında EIB tarafından yapılan açıklamada Çin’e sağlanan bu kredi rüzgar, biyoyakıt, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesi ile enerji verimliliğini artırmaya yönelik projelerde kullanılacak.

Açıklamada bu imzalanan anlaşma ile Çin ve Avrupa Birliği arasındaki stratejik ilişkilerin geliştirilmesine çok önemli katkı sağlanacağı belirtilirken, Avrupa Birliği’nin Çin’in Ulusal İklim Değişikliği Programında yer alan enerji kullanımında verimliliğinin artırılmasına ve yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşmasına sağlayacağı katkının da altı çizildi.

EIB Başkan yardımcısı Magdalena Alvares Arza Pekin’de gazetecilere yaptığı açıklamada Çin’e sağladıkları bu kredi ile hayata geçecek projeler sayesinde yılda 3 milyon ton karbon dioksit salımının engelleceğini de sözlerine ekledi.

EIB ile Çin arasında imzalanan bu anlaşma ilk değil. 2007 yılının Kasım ayında Çin hükümeti ile Banka arasında imzalanan anlaşma ile ülkeye 500 milyon dolarlık kredi sağlanmıştı. 3 yıl önce sağlanan kredinin yüzde 80’den fazlası başarılı bir şekilde kullandırılmış durumda.

İkinci çalışma birincinin sağladığı başarılı sonuçlar nedeni ile Çin hükümeti tarafından bankadan talep edilmişti.