Avrasya Tüneli projesi EBRD’den ödül aldı

Proje En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü kazandı

6 Haziran 2015

Avrasya Tüneli Projesi  Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından verilen En İyi Çevresel ve Sosyal Uygulama Ödülü’nü aldığı bildirildi.

Yapı Merkezi ve Güney Koreli SK E&C şirketi işbirliği ile gerçekleştirilen proje İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor.

Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, 3.4 kilometresi deniz tabanı altına inşa edilecek olan iki katlı tünel olmak üzere, çeşitli yöntemlerle açılan tünellerden oluşuyor. Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta ise yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarının yanı sıra kavşak, alt geçit ve üst geçit yapıları ile yan yollar inşa edilecek. Projenin tamamlanması ile  trafiğin çok yoğun olduğu bu güzergahtaki yolculuk süresi 15 dakikaya kadar ineceği öngörülüyor.

Yap-İşlet-Devret modeliyle, proje sahiplerinin 285 milyon dolarlık öz kaynağı ve  1 milyar 245 milyon ABD doları finansmanla gerçekleştirilecek proje için kamu kaynaklarından hiçbir harcama yapılmayacak ve işletme süresinin tamamlanması sonrasında kamuya devredilecek.

28 projenin aday olduğu yarışmada kazanılan ödülü, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te 14-15 Mayıs 2015 tarihlerinde düzenlenen yarışmada projeyi gerçekleştiren Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş. (ATAŞ) Genel Müdürü Seok Jae Seo ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi beraber aldı.