Austrotherm Türkiye enerji tasarrufu için bilinçlendirme projesi başlattı

Şirket ısı yalıtımının önemine dikkat çekmeyi hedefliyor

5 Temmuz 2018

Isı yalıtım malzemeleri üreticisi Avusturyalı Austrotherm’in Türkiye bölümü enerji tasarrufu ve ısı yalıtımının önemine dikkat çekmek amacı ile bir bilinçlendirme projesine başladı.

Proje kapsamında şirketin Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu motorsikleti ile ”Müdür Yollarda” adı ile 30 günde 30 ili kapsayan bir tura çıktı.

Alioğlu tur kapsamında gittiği illerde konut sakinleri, apartman yöneticileri, esnaf ve ustalar ile okul ziyaretlerinde de öğrenciler ile bir araya gelerek enerji tasarrufu ve ısı yalıtımının önemine dikkat çekecek.

Şirket aynı zamanda Change.org üzerinde de ”Isı Yalıtımı, Ülke Kazanımı. Daha yeşil bir dünya ve daha fazla enerji tasarrufu için, daha kalın mantolama yaptıralım” konseptinde bir imza kampanyasına başlattı.

Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan Alioğlu enerjide yüzde 75 oranında dışa bağımlı olan Türkiye’de, milli güvenlik açısından da ısı yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlanmasının ülkenin birincil konularından biri olması gerektiğini savundu.

Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Alioğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Enerji tüketimimizin yüzde 35’sini konutlarda kullanıyoruz. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlası, ısıtma ve soğutma amaçlı. 2017’de enerji ithalatı için 37 milyar dolar harcadık ve ithal ettiğimiz enerjinin %35’ini yani 13 milyar dolarını konutlarda kullandık. Türkiye’de yaklaşık 21 milyon konutun 16 milyona yakınında ısı yalıtımı yok. Dış cepheye uygulanacak, daha kalın ısı yalıtım levhası içeren mantolama uygulaması yapılması ile ortalama yüzde 50 oranında enerji ve yakıttan tasarruf sağlanabilir. Mantolama maliyetinin yaklaşık yüzde 20’si ısı yalıtım levhası, yüzde 30’u diğer komponentler ve 50%’si de uygulama ve şantiye gideridir. Isı Yalıtım levhası kalınlığını 2 kat (yüzde 100) artırmak, mantolama maliyetini sadece yüzde 20 artırırken, enerji tasarruf miktarını ise 2 kat artırmak anlamına gelir. Mantolamanın kalbinde yer alan ısı yalıtım levhasının daha kalın olması, enerji tasarrufunu etkileyen en önemli etkendir.”

Kökeni 65 yıl öncesine dayanan Avusturyalı ısı yalıtım malzemeleri üreticisi Austrotherm Türkiye’de de 6 üretim lokasyonunda 10 yıldır faaliyet gösteriyor.