AUF 6 ay daha uzatıldı

Yenilenebilirde AUF 1.700 TL / MWh oldu

30 Mart 2023

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması (AUF) uygulamasının bugün alınan Kurul Kararı ile 6 ay süre ile daha uzatıldığını açıkladı.

Kurum tarafından yapılan açıklamada azami uzlaştırma fiyatları uygulanacak yeni fiyatlar da açıklandı.

Açıklamaya göre AUF doğal gaz santralleri için 2.550 TL/MWh, kömür santralleri için 1.800 TL/MWh ve yenilenebilir enerji santrallerini de içeren diğer kaynaklar için ise 1.700 TL/MWh olarak belirtildi.

Bununla birlikte açıklamada ithal-kömür ayrımına yönelik bir ifade geçmedi.

Kurum tarafından uygulama ile ilgili olarak 29 Eylül 2022 tarihinde alınan bir önceki karar ile AUF fiyatları 6 ay süresince doğal gaz santralleri için 4.500 TL/MWh, ithal kömür santralleri için 2.750 TL/MWh, yerli kömür santralleri için 2.050 TL/MWh ve diğer kaynaklar için ise 1.540 TL/MWh olarak belirlenmişti.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz konu ile ilgili açıklamasında şunları kaydetti

Artan hammadde fiyatları sebebi ile yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin – ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller- kapanması Türkiye’nin arz güvenliğini sekteye uğratabilirdi. Bu durum tüketicilerimiz için de çok büyük bir maliyet yüküne sebep olabilirdi. Ama çok şükür bu kötü senaryonun yaşanmasına sektörümüz ile elbirliği içinde izin vermedik. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile 6 ay daha piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz.

AUF mekanizmasının piyasamıza ve tüketicilerimize olumlu yansımalarını görmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Kış aylarını arz güvenliği sıkıntısı yaşamadan geride bıraktık ve hiçbir üretim santralimiz de kapanmadı. Kurum olarak girdi maliyetlerini yakından takip ediyoruz. Bu maliyetlerde yaşanan değişiklikleri azami uzlaştırma fiyatlarına da yansıttık. Süreci titizlikle takip etmeyi sürdüreceğiz.