ATO çevre ile dost gökdelen inşa edecek

ATO yeni binasını sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ilkelerine göre inşa edecek

4 Mayıs 2012

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından başkentte yapılacak yeni binanın sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği ilkelerine göre inşa edileceği bildirildi.

ATO Başkanı Salih Bezci tarafından yapılan açıklamada 70 katlı olacak binanın 60 yeni teknoloji içereceği ifade edildi. Bezci binanın çok daha az enerji kullanacağı, yenilenebilir enerj kaynaklarından yararlanacağı ve çok daha az karbondioksit salımı gerçekleştireceğini söyledi.

Salih Bezci açıklamasında LEED Platin sertifikaya sahip olacak binanın, mekanik ısıtma ve soğutmaya en az ihtiyaç duyacak şekilde inşa edileceğini, akıllı bina olarak tasarlanacağı bu sayede binada kullanılmayan sistemlerin enerji tüketmeyeceği, oksijen ve karbondioksit seviyesi ile havalandırma verimliliğini kendi kendine sürekli kontrol edeceğini, kullanıcıların enerji ve su tüketimlerini izleyeceğini ve enerjiyi verimli kullanacağı ayrıca binada elektrikli araçlar için şarj istasyonları olacağı bilgilerini paylaştı.

ATO Başkanı uygulamaların binanın yüzde 40 daha az enerji tüketmesini, kendi enerjisinin yüzde 15’ini güneş panelleri aracılığı ile üretmesini ve karbondioksit salımını yüzde 35 düşük olmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.