Atık Motor Yağları Fidanlara Dönüşüyor

Petrol Sanayi Derneği tarafından toplanan atık motor yağları ekonomiye geri kazandırılırken çevreye de katkı sağlıyor

26 Ocak 2012

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) tarafından 2011 yılında Kamu Kurumlarından toplanan 30 bin varil atık motor yağının karşılığında Kütahya – Afyonkarahisar Karayolu’nda 30 bin fidan dikileceği açıklandı.

Çalışma Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği uyarınca atık motor yağlarını toplamada yetkili kuruluş olan PETDER’in 2010 yılından  beri kamu kurumları ile sürdürdüğü “Bir Varil Bir Ağaç” projesi kapsamında yapılacak. Dernek fidan dikim işlemini ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile geliştirdiği ”Yeşil Yollar” projesi kapsamında gerçekleştirecek. Dernek 2010 yılında topladığı atığın karşılığı olarak ise geçen yıl 15 bin fidan dikmişti.

Dernek tarafından verilen bilgilere göre PETDER bu çalışması ile 7 yılda 106 bin tona yakın atık motor yağı toplarken zaman içinde artan ilgi derneğin sadece geçen yıl 20 bin tona yaklaşan miktarda atık motor yağı toplamasını sağladı.

Dernek topladığı bu atık motor yağlarını çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen lisanslı işletmelerde enerji üretiminde veya ham madde olarak kullanılması yolu ile ekonomiye geri kazandırıyor.

Çimento demir-çelik ve kireç fabrikalarında ek yakıt olarak veya madeni yağın ham maddesi olan baz yağ olarak kullanılan bu atıkların tekrar kullanılmaması halinde ise her 1 litre atık motor yağı 800 bin litre suyu kirletme potansiyeli taşıyor.