Ataç Gürcistan’da İki HES Projesi Gerçekleştirecek

Ataç şirketler grubu’nun Gürcistan’da hidroelektrik santrali kurmak üzere Gürcistan Enerji Bakanlığı ile 26 Ekim tarihinde bir protokol imzaladığı açıklandı

1 Kasım 2011

Ataç şirketler grubu’nun Gürcistan’da hidroelektrik santrali kurmak üzere Gürcistan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile 26 Ekim tarihinde bir protokol imzaladığı açıklandı.

Şirketten yapılan açıklamada protokol ile Gürcistan’ın Guria bölgesinde toplam kurulu gücü 40.6 MW olacak iki hidroelektrik santrali inşa edileceği belirtildi. Kurulu gücün 65 MW’a kadar artırılabileceği santrallerin işletme hakkı da Ataç grubuna ait olacak. Santrallerin inşasına Mayıs 2013’de başlanılması ve Ocak 2016’ta santrallerin devreye alınması bekleniyor.

Anlaşmayla ilgili bir açıklama yapan ATAÇ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ataman, ATAÇ’ın Libya ve Cezayir’de yürüttüğü müteahhitlik işlerinden sonra Gürcistan’da başlayacakları enerji projeleriyle yurtdışı açılımını devam ettirmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

ATAÇ grubunun Boydak grubu ile yüzde 50 ortaklığı bulunan Nisan Enerji ve tamamı kendisine ait Teksu Enerji ile Türkiye’de toplam kurulu gücü 155 MW olan 9 hidroelektrik tesisi bulunuyor.