Asmakinsan Nordex ile Anlaştı

Asmakinsan ile Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex arasında 25 MW kurulu güçlü rüzgar enerjisi santrali için rüzgar türbin alım sözleşmesi imzalandı.

27 Mayıs 2009

Asmakinsan Temiz Enerji Elektrik Üretim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Parseker ile Nordex Satış Müdürü Dorotea Delbrucke arasında imzalanan anlaşma ile her biri 2.5 MW gücünde olan 10 adet türbin satın alınacağı bildirildi.

Parseker, toplam 35 milyon avro bedelle yapılacak yatırımın, Türkiye’nin elektrik enerjisine katkısının yanında yenilenebilir enerji olması dolayısıyla çevrenin kirletilmeyeceğini, gelecekte yapacakları yeni santrallerle de söz konusu çevreci yaklaşımın devam edeceğini belirtti.

Söz konusu türbinler, Bandırma ilçesi Çarıkköy ve Bezirci köy civarında montajı yapılarak devreye alınacağı, rüzgar santralinin yaklaşık 6 ay gibi bir süre içinde tamamlanarak 2009 Aralık ayında devreye alınmasının planlandığı kaydedildi.

Tesisin, yıllık 95 milyon kilovatsaat enerji üretimi yapacağı, bu haliyle çevreye ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağı bildirildi.

Üretim kapasitesinin Bandırma’nın elektrik ihtiyacını karşılayacak miktarda olması planlanan tesisin, Türkiye’de bir ilçenin elektrik enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edebilmesi açısından da çok önemli bir proje olacağı vurgulandı. (AA)