Artan elektrik fiyatlarına karşı enerji verimliliği girişimi başlatılıyor

Alman hükümeti enerji verimliliği çalışmalarını artırıyor

18 Ekim 2012

Alman Çevre Bakanı  Peter Altmaier artan elektrik fiyatlarının da etkisi ile ülkedeki elektrik tüketimini 2020 sonuna kadar yüzde 10 oranında azaltmayı hedefleyen yeni bir girişim başlatıldığını açıkladı.

Alman Bakan plan ile ilgili olarak enerji şirketleri ve tüketici grupları ile gerçekleştirdiği toplantının ardından yaptığı açıklamada girişim kapsamında düşük gelirli aileler için sağlanan enerji verimliliği danışmanlık hizmetlerinin iki katına çıkarılmasının düşünüldüğünü söyledi.

Altmaier ayrıca şu an Almanya’daki hanelerin yüzde 10’unun yararlandığı enerji verimli elektrikli ev aletleri kullanılmasına yönelik desteğin ise Almanya’daki tüm haneleri kapsayacak şekilde genişletilebileceğini de ifade etti.

2011 yılında Japonya’da yaşanan Fukuşima felaketinin ardından Angela Merkel hükümeti tarafından ülkedeki nükleer enerji reaktörlerinden bazıları kapatılmış, 2022 yılına kadar ise tamamı için kapatılma kararı alındığı açıklanmıştı.

Geçen hafta ise ülkedeki dört ana elektrik dağıtımcısı şirket tarafından Alman elektrik tüketicilerinin faturalarına yenilenebilir enerji kaynaklarını desteklemek amacı ile yansıtılan kWh başına 3.6 avro sentlik ücretin yüzde 47 oranında zam ile 2013’te 5.3 avro-sent olarak uygulanacağı açıklanmıştı.

Bununla birlikte ortalama olarak Alman elektrik tüketicileri elektriğe kWh başına 24 avro sent öderken, Fransızlar 13 avro-sent, İngilizler ise 14 avro sent ödüyor.