Arçelik’in atık yönetim faaliyetleri ödüllendirildi

Şirkete Atık Yönetimi Sempozyumu’nda birincilik ödülü verildi

1 Mart 2017

Beyaz eşya ve teknoloji şirketi Arçelik atık yönetimi alanındaki çalışmalarından dolayı ödül kazandığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün öncülüğünde bu yıl 5. kez düzenlenen 2017 Yılı Atık Yönetimi Sempozyumu’nda ilk defa bu alandaki başarılı firmalar ödüllendirildi.

Arçelik A.Ş. ise yapılan değerlendirme sonucunda birincilik ödülünü almaya hak kazandı.

Arçelik için verilen ödülü Arçelik A.Ş. Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Danimarka Büyükelçisi Svend Olling’den aldı.

Arçelik’in konu ile ilgili açıklamasındaki bilgilere göre şirket yalnızca 2016 yılında enerji verimliliği alanında 265 proje gerçekleştirdi. Bu projeler sayesinde de 24 MW’lık bir güneş enerjisi santralinin üretimine denk oranda elektrik tasarrufu sağlandı.

Şirketin Bolu ve Eskişehir’de enerji ve su verimsiz ürünlerin geri dönüşümüne yönelik faaliyet gösteren tesislerinde, 2014 ile 2016 arasında toplanarak kullanımdan çıkması sağlanan ürünler ile de 108,3 Gigavat-saatlik elektrik tüketiminin  ve 54 bin ton karbondioksit salımının önüne geçildi