Arçelik Terra Carta Mührü’ne layık görüldü

Şirket ödüle layık görülen tek Türk şirketi oldu

5 Kasım 2021

Arçelik bu yıl verilmeye başlanan Terra Carta Mührü’ne layık görülen Türkiye’deki tek, dünyadaki de 45 şirketten biri oldu.

Birleşik Krallık Galler Prensi Charles tarafından Sürdürülebilir Piyasalar İnisiyatifi (Sustainable Markets Initiative – SMI) kapsamında Ocak 2020’de Davos’ta başlatılan program ile sektörlerinde lider konumda bulunan, inovasyona yön veren ve 2050 veya daha erken bir tarihte net sıfır hedefine ulaşmak için küresel olarak tanınan, bilimsel ölçütlerle desteklenen, geçişe ilişkin inandırıcı yol haritalarına sahip şirketlere ödüllendiriliyor.

Arçelik’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada şirketin CEO’su Hakan Bulgurlu şu değerlendirmeyi paylaştı;

“Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek ve bu yönde güçlü hedefler belirlemek en önemli önceliğimiz. 2050 yılına kadar tüm değer zincirimizde net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için eş zamanlı pek çok proje geliştiriyor, çevresel sürdürülebilirlik alanında önemli yatırımları hayata geçiriyoruz. Dünyada Galler Prensi’nin Terra Carta ödülüne layık görülen 45 şirket arasında yer almak ve Türkiye’den bu mührü alan ilk ve tek şirket olmak büyük bir gurur. Bu prestijli ödül, bilim temelli sürdürülebilirlik taahhütlerimizi işimize doğru yansıttığımızın da bir göstergesi. Önümüzdeki dönemde de doğa, insan ve gezegen için gerçek anlamda sürdürülebilir sistemler oluşturulması ilkesine bağlı kalarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

2050 yılına kadar tüm operasyonlarında net sıfır emisyon taahhüdünde bulunan Arçelik, 2030’a kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonlarını 2018 yılındaki seviyeye göre %30, Kapsam 3 emisyonlarını ise %15 oranında azaltmayı hedefliyor.

SMI, karbonsuzlaşma ve net sıfır emisyon hedefine ulaşılması, doğa için pozitif bir gelecek inşa edilmesi, sürdürülebilir geleceğe güvenli geçişin desteklenmesi için sektör ve işletme düzeylerinde sorumlu geçiş yollarının geliştirilmesini kolaylaştırmayı hedefliyor.

SMI bu hedef doğrultusunda doğal, sosyal, insani ve mali sermayenin dengeli entegrasyonu aracılığıyla uzun vadeli değer üreten ve sürdürülebilir ekonomiler inşa etmek için birlikte çalışan iş dünyası liderlerini bir araya getiriyor.

Ödüle layık görülen diğer şirketler ise Acciona, Akzo Nobel NV, Amazon, AstraZeneca, Atlantica Sustainable Infrastructure Plc, Banco Santander, Bank of America, Brambles, BT Group, City Developments Limited, Cogeco Communications Inc., Credit Suisse, Cummins Inc, Ericsson, Hewlett Packard Enterprise, HP Inc., HSBC Holdings Plc, Iberdrola, IBM Corporation, INDITEX S.A., Johnson Controls International plc , L’Oréal, McCormick & Company, Metso Outotec, National Australia Bank, Natura &Co, Nordea, Novo Nordisk A/S, Novozymes, Ørsted, PepsiCo, Prologis, Salesforce, SAP SE, Siemens Energy AG, Sims Limited, Stantec, Inc., Tech Mahindra, TELUS, Tesco PLC, Trane Technologies, TSMC, Unilever PLC ve Xerox oldu.