Arçelik güneş enerjili sunucu kullanmaya başladı

arcelikglobal.com tamamen güneş enerjisi ile faaliyet gösteren bir firmanın sunucularında yayınlanacak

15 Ağustos 2019

Arçelik yeni oluşturduğu, arcelikglobal.com alan adını kullanan kurumsal web sitesinin sunucu hizmetini, elektrik ihtiyacını tamamen güneş enerjisinden sağlayan sunucularda barındırmaya başladı.

Arçelik’in hizmet almaya başladığı Affordable Internet Services Online (AISO) şirketi veri merkezini 120 adet güneş paneline sahip olan fotovoltaik sistem kurumulu ile sağlıyor. Bununla birlikte şirketin internet sitesindeki bilgilere göre Aiso çeşitli enerji verimliliği uygulamaları ve sanal sunucular sayesinde ekipman ve enerji ihtiyacını asgaride tutarak, daha az elektrik tüketimi gerçekleştiriyor.

Dünyadaki veri merkezlerinin küresel elektrik üretiminin %1’ine denk şekilde yılda 200 Teravat-saat düzeyinde elektrik harcadığı, bu tüketimin ise küresel karbondioksit emisyonlarında %0,3 oranında pay sahibi olduğu hesaplanıyor.

Arçelik’ten konu ile ilgili yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan şirket CEO’su Hakan Bulgurlu şunları kaydetti;

“Arçelik olarak sürdürülebilirlik alanında öncü ve yenilikçi uygulamalarımızla fark yaratmaya devam ediyoruz. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla, toplum ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle kaynakların verimli kullanımına ve döngüsel ekonomi çözümlerine odaklanan şirketimiz, bu kapsamda yayına başlayan yeni kurumsal internet sitesi ile de örnek bir adım atıyor. %100 güneş enerjisiyle çalışan sunucular üzerinden yayın yapan internet sitesi, karbon ayak izini en aza indirirken enerji verimliliğini de en üst seviyeye çıkarıyor. Önümüzdeki dönemde de yeşil teknolojiyi kucaklayan ve enerji verimliliğine odaklanan projelerimizle sektörümüzde ayrışmaya devam edeceğiz.”

Arçelik geliştirdiği enerji verimliliği uygulamaları ile 2018 yılı sonu itibariyle, aynı operasyonlardaki ürün başına enerji tüketimini 2010 baz yılına göre yüzde 40,22 oranında azaltmıştı.