Antalya’da tarımda IoT uygulaması hayata geçirildi

Uygulama ile üretimde %25 artış, girdi maliyetlerinde %50 tasarruf hedefleniyor

17 Aralık 2020

Vodafone ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) arasında Dijital Tarım İstasyonları kurulmasına yönelik işbirliği geliştirildiği bildirildi.

Vodafone Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ile Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Ender Özgün’ün imzalarıyla yürürlüğe giren anlaşma kapsamında ATSO üyelerinin tarlalarına Vodafone Business Dijital Tarım İstasyonları kurulacak.

İlk etapta iki tarlada uygulamaya geçirilen sistemler ile tarlaların durumu, toprağın nemi ve ihtiyaçları uzaktan kontrol edilebilecek.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Ender Özgün sundukları tarımsal IoT çözümlerinin verimli kullanılması halinde üretimde ve kalitede en az yüzde 25 oranında artış, girdi maliyetlerinde ise yüzde 50’ye kadar tasarruf sağlanabildiğini söyledi.

Açıklamada Dijital Tarım Projesi’nin çiftçilere sunabileceği faydalar da şu şekilde sıralandı;

  • Kurulu olduğu sera veya tarlanın hava sıcaklığı, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, toprak nemi ve tuzluluk değeri, su buharlaşma oranı, solar radyasyon değeri ve güneşlenme süresi gibi buharlaşma oranı, solar radyasyon değeri ve güneşlenme süresi gibi meteorolojik değerlerinin ölçülmesi

  • Bölgeye özel 14 günlük hava tahmin raporunun oluşturulması.

  • Sera ve tarlaya özel don, fırtına erken uyarısında bulunulması. İklime ve toprak nem durumuna bağlı hastalık ve zararlılar için erken uyarı oluşturması; ilaçlamada %50 ‘ye yakın tasarruf sağlaması.

  • Sera ve tarladaki buharlaşmanın, hava nemi ve toprak neminin izlenerek sulama planlaması yapılması. Bölgeye özel tahminlenen meteorolojik ve topraktan alınan datalar sayesinde, tohum, gübre ilaçlama ve hasat zamanlarının 2 haftalık iş planında doğru zaman yönetimiyle sunulması.

  • Evapotranspirasyon hesaplaması ve ani sıcaklık yükselmesine bağlı olarak bitki sıcaklık stresine karşı erken uyarı.

  • Fenolojik gözlem modellemesi ile gübrelerin bitki üzerindeki gelişiminin günlük raporlanması.

  • Mobil laboratuvar sayesinde topraktan anlık amonyum-nitrat-potasyum-sülfat değerlerinin ölçülebilmesi ve raporlanması ile gübrede tasarruf planlaması.

  • Sistemin kurulu olduğu arazilerde uydudan alınacak veriler ile arazideki bitki çeşitlilik fark indeksi, yaprak alan indeksi ve bitki gelişim indeks hesapları raporlanabilmektedir.

  • Topraksız seralara özel sensörler ile bitki besleme sürecinin izlenmesi ve erken uyarı modelleri.

  • Mobil uygulama ve web arayüz sayesinde anlık hızlı bilgi erişimi.