Ankara’da konutlar için ısı kaçağı tespiti projesi başlatıldı

UNDP ve EVÇED işbirliği ile yürütülecek proje ile örnek bir model çıkarılması hedefleniyor

4 Ocak 2023

Türkiye’deki konutlarda ısı kayıplarına karşı alınacak önlemlere karşı model geliştirmeyi hedefleyen pilot bir proje başlatıldı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı’nın (EVÇED) uygulama ortaklığında başlatılan proje kapsamında Ankara’nın bazı ilçelerindeki konutlarda ısı kaçaklarının tespit edilmesine yönelik denetim çalışmaları yürütülecek.

EVÇED uzmanları tarafından konut sakinlerinin başvuru taleplerine dayalı olarak ücretsiz olarak yapılacak denetimlerde ısı kaçakları termal görüntüleme teknolojisi ile tespit edilerek, konutların enerji verimliliklerinin artırılması için kısa ve orta vadede yapılması gerekenler belirlenecek.

Son başvuru tarihinin 15 Ocak 2023 olduğu denetim hizmetine başvuru talebinde bulunmak için aşağıdaki bağlantıdaki formu doldurmak gerekiyor.[1]

Ankara’nın Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle ilçelerinden yapılan başvuruların değerlendirmeye alınacağı hizmet için son başvuru tarihi ise 15 Ocak 2023.

Tekrarlanabilir örnek model oluşturmak amaçlanıyor

Girişimin, ısı tespiti sistemlerinin çalışma mekanizmasının nasıl tasarlanması gerektiğini netleştirmesinin yanı sıra, Ankara’daki konut binaları ve ısı kaçağı türleri arasında ortak noktalar olup olmadığını anlamaya yardımcı olması bekleniyor.

Girişim kapsamındaki izleme ve değerlendirme çalışmaları ile elde edilen sonuçlarlarla da Türkiye’nin diğer bölgelerinde de uygulanabilecek tekrarlanabilecek örnek bir model oluşturulması amaçlanıyor.


[1] Hanelerde Termal Kamera ile Isı Kaçağı Ölçümü Talep Formu