Amerika kıtasının en büyük güneş santrali devreye girdi

Villanueva GES projesi 828 MW gücünde

30 Eylül 2018

İtalyan enerji şirketi Enel Green Power Meksika’da toplam kurulu güçleri 1.089 MW olan iki güneş enerjisi santralini devreye aldığını açıkladı.

Şirketin açıklamasında, Enel’in Meksika kolu Enel Green Power México tarafından geliştirilen Villanueva GES projesinin 828 MW, Don José projesinin ise 260 MW kurulu güce sahip olduğu bildirildi.

Şirket Meksika’nın enerji dönüşümü programı kapsamında 30 Mart 2016 tarihinde gerçekleştiren kapasite tahsis yarışmasında projeler için 15 yıllık alım garantisi, 20 yıllık da temiz enerji sertifika hakkı elde etmişti.

Enel alım garantilerini Villanueva için megavat-saat başına 35,4 ABD Doları, Don José için ise 38,3 ABD Doları teklifleri ile kazanmıştı. Bununla birlikte projenin başlangıcında 754 MW’lık kurulu güç için bu hakkı elde eden Enel, enerji satış anlaşmasındaki hakkını kullanarak projelerin gücünü %10 oranında artırmıştı.

Amerika kıtasının en büyük güneş santrali

Villanueva GES 828 MW’lık kurulu gücü ile aynı zamanda Amerika kıtasının en büyük güneş enerjisi santrali olma ünvanına sahip oldu.

Bu ünvan şimdiye kadar ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 2015 yılında devreye giren 579 MW kurulu gücündeki Solar Star projesine aitti.

Halihazırda dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali ünvanına ise Çin’de 2016 yılında devreye giren Tengger Çölü GES projesi 1.547 MW’lık güç ile sahip.

Villanueva GES yılda 1,5 milyondan fazla Meksikalının yıllık elektrik tüketimine denk şekilde 2.000 Gigavat-saat elektrik üretimi gerçekleştirebilecek.

27.500 hektarlık alanı kaplayan santralde Jinko Solar tarafından sağlanan 2,5 milyon adet güneş paneli ve NEXTracker tarafından sağlanan 380 binden fazla takip sistemi kullanıldı.

Santrallerin toplam yatırım büyüklüğü, 710 milyon dolarlık kısmı Villanueva, 240 milyon dolarlık kısmı ise Don José olmak üzere 950 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Proje Sürdürülebilir Şantiye modeli ile inşa edildi

Açıklamada her iki projenin de Enel’in ”Sürdürülebilir Şantiye” modeli ile inşa edildiği bilgisi de verildi.

Açıklamaya göre bu modelde projelerin sosyo-çevresel etkisini ölçüyor bunu geliştirmek için su arıtım, atık geri dönüşümü ve yerel toplulukların eğitimi gibi konularda çalışmalar yürütüyor.

Villanueva projesi sırasında da yerel topluluklar için mobilya yapım kursları düzenlendi.

Buna ek olarak, yerel ekosistemi korumak için kaktüsler gibi 150 binden fazla bitki ile 25 binden fazla kurbağa, yılan ve kertenkele gibi canlı da uygun yaşam alanlarına taşıdı.

Proje ekibi ayrıca geçen yılki yağışlı mevsimde hasar gören hanelere mobilya bağışları da dahil olmak üzere yerel toplulukları desteklemek için çeşitli girişimlerde bulundu.

Şirket Meksika’nın en büyük yenilenebilir enerji yatırımcısı

Halihazırda Meksika’nın en fazla yenilenebilir enerji gücüne sahip yatırımcısı olan Enel ülkede bu iki santral dışında 675 MW’lık rüzgar enerjisi 53 MW’lık da hidroelektrik kapasitesi devreye almıştı.

Enel Green Power tüm dünyada ise rüzgar, güneş, jeotermal, hidroelektrik alanlarında toplamda 43 GW’lık kurulu güce sahip.

Enel Green Power TEİAŞ tarafından 2015 yılında düzenlenen yarışma sürecinde yerel şirketi Vektör Enerji A.Ş. ile 18 MW’lık Isparta GES için projesi için kapasite tahsis hakkı kazanmıştı.