Alstom Yeni Rüzgar Türbinini Piyasaya Sundu

Alstom’un dünya genelindeki düşük rüzgarlı bölgelerdeki rüzgar enerjisi yatırımlarını hedefleyen yeni bir türbini piyasaya sunduğu açıklandı. 

3 Ekim 2011

Alstom’un dünya genelindeki düşük rüzgarlı bölgelerdeki rüzgar enerjisi yatırımlarını hedefleyen yeni bir türbini piyasaya sunduğu açıklandı.

Şirketin ürettiği 2.7 MW’lık ECO 122 kara tipi rüzgar türbininin yüksek güç ile yüksek kapasite faktörünü birleştirdiği ifade edildi.

Alstom tarafından yapılan açıklamada, ECO 122’nin verimliliği ve yüksek üretiminin, düşük rüzgarlı bölgeler için yeni bir ölçüt belirlediği belirtilerek, ”Türbin, 7.5 m/s’lik rüzgar hızında, yılda 3.600 tam yük saate eşit, yüzde 42’ye varan oranda net bir rüzgar santrali kapasite faktörü sağlamaktadır. 2 MW ila 3 MW’lık türbin segmentinin en büyüğü olan 122 metrelik kanat çapı ve 11.700 metrekarelik süpürme alanıyla, düşük rüzgarlı sahalarda, enerji verimini ve yatırım getirisini en üst düzeye çıkartarak müşteriler için yeni yatırım fırsatları yaratmaktadır” denildi.

Alstom Rüzgar İşkolu Kıdemli Başkan Yardımcısı M, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, şunları ifade etti:

”Araştırma ve yenilik, işimizin temelini oluşturmaktadır. ECO 122 ve ECO 100 platformundaki diğer türbinlerle birlikte, müşterilerimize yönelik değeri artırmak için yüksek güce ve yüksek verimliliğe sahip yeni nesil türbinleri geliştirme alanında lider konumdayız. Daha uzun kanatlar, daha fazla gücü daha etkin biçimde yakalamaktadır ve piyasadaki mevcut makinelerden daha büyük süpürme alanı ile ECO 122, dünya genelinde düşük rüzgarlı sahalar için yeni bir standart belirlemiştir.”