Almanya’nın güneş elektriğindeki yeni büyüme alanı depolama olacak

IHS’ye göre güneş elektriği depolama sistemleri Almanya’da çok hızlı büyüyecek

12 Eylül 2013

Güneş elektriği depolama sistemlerinin Almanya’da çok hızlı bir büyüme eğilimi göstereceği öngörülüyor.

Araştırma kuruluşu IHS tarafından yapılan bir açıklamada Almanya’da 1 Mayıs 2013 tarihinde devreye giren ve konutlardaki yeni güneş elektriği sistemlerinin depolama birimlerinin yüzde 30’unu karşılama teşviği getiren düzenlemenin bu alanda çok hızlı bir gelişme yaşanmasını sağlayacağı ifade edildi.

Bu gelişmenin ülkede 8 yıl önce güneş elektriği üretimi için alım garantileri sağlandığı zamankine benzer şekilde olacağı iddia edilirken, düşen sistem fiyatları ile birlikte 2014’te solar depolama alanında hızlı bir büyümenin görüleceği ifade edildi.

Kuruluşun araştırma müdürü Sam Wilkinson’a göre güneş elektriği depolama sistemleri sayesinde konutlarda üretilen elektriğin, doğrudan o konutta kullanılması oranı yüzde 30’lar seviyesinden yüzde 60’lara çıkabilecek.

Bu durum ise özellikle düzenli olarak gerileyen alım garantileri, sürekli artan elektrik fiyatları ve gerileyen sistem fiyatları gibi etkenler ile konutlarında elektrik üreten kişilerin ürettikleri elektriği şebekeye vermek yerine depolama sistemleri aracılığı ile kendi tüketimleri için saklamayı finansal olarak daha cazip kılacak. Bu eğilim aynı zamanda konut tipi kurulumların bu pazarın ana belirleyicisi olmasını sağlayacak.

Almanya Güneş Enerjisi Birliği Bundesverband Solarwirtschaft (BSW) verilerine göre 1 Mayıs 2013’te devreye giren teşvik uygulaması için 1,100 başvuru onaylanmış iken, 4,800’ü ise inceleme aşamasında bulunuyor.

Ayrıca halihazırda 30 MW’lık kurulumu kapsayan programın 2013 için belirlenen 25 milyon avroluk bütçesinin 18.8 milyon avrosu tahsis edilmiş durumda.