Almanya’dan Güneş Enerjisi Sektörü’ne Kötü Haber

Alman ve Fransız hükümetleri sektöre yönelik desteklerini azaltıyor

14 Ocak 2010

Dünyadaki toplam güneş enerjisi üretiminin yarısından fazlasını tek başına gerçekleştiren Almanya’da hükümetin sektöre yönelik attığı adımlar küresel güneş enerjisi sektörü tarafından endişe ile izleniyor.

Alman hükümetini oluşturan koalisyon partileri 2009’un son günlerinde bütçe açığını gerekçe göstererek alım garantileri oranlarında indirime gitmişlerdi.Bu oranlarda yeni bir düzenleme yapmak isteyen hükümet yetkilileri Almanya Çevre Bakanlığı’nda fotovoltaik üreticisi şirketler ve tüketici birliklerinin katılımı ile bir toplantı düzenledi. Toplantı sonunda açıklama yapan Çevre Bakanlığı sözcüsü toplantıda nihai bir karar alınmadığını, hükümetin gelecek hafta başında yeni bir teklif sunmasının ardından uygulamaya yönelik görüşmelere devam edileceğini belirtti.

Alım garantilerinde %25 oranında bir indirim yaşanabileceğine kesin gözüyle bakılsa da bu indirimlerin başlangıç tarihinin 2011 yılının Ocak ayında mı yoksa Temmuz’da mı başlatılacağı konusunun belli olmadığı ifade ediliyor.

Tüketici birlikleri ise yaptıkları açıklamada kamuoyu araştırmalarının Alman vatandaşlarının halihazırda güneş enerjisinin desteklenmesi için elektrik faturalarında her ay ödedikleri %3’lük kesintiden rahatsız olmadığını, aksine %71’lik bir kesimin bu kesintinin gerektiği takdirde artırılmasını desteklediğini gösterdiğini ifade ettiler.Dünya’da üretilen çatı üstü güneş panellerinin yarısı Almanya’da bulunuyor ve bir çok Alman vatandaşı kullanımından fazla ürettiği elektriği şebekeye ileterek enerji firmalarına satabiliyor. 2000 yılında uygulamaya konulan yenilenebilir enerjinin desteklenmesine yönelik düzenlemelerden sonra Almanya’da özellikle güneş enerjisi sektörü çok büyük atılım yapmıştı. 2005’te 1.3 milyar kilovat saat olan güneş enerjisinden üretilen elektrik miktarı 2009 sonunda 5 milyar kilovat saati geçmişti.

Bunun yanında sektöre yönelik diğer bir kötü haber ise Fransa’dan geldi. Fransa hükümetinin de aynı şekilde mali disiplini sağlama amacı ile sektöre yönelik alım garantilerinde %24 oranında indirime gideceği açıklandı.

Fransa ve Alman hükümetlerinden gelen bu haberlerin sektördeki uzmanlar tarafından endişe ile takip edildiği belirtiliyor. Uzmanlar Fransa’nın güneş enerjisi sektöründe Almanya kadar büyük bir yer tutmamasına karşın bu pazarın hızlı bir şekilde büyümekte olan önemli bir sektör olduğunu belirtiyorlar.

Bu gelen haberlerin ardından Amerika, Avrupa ve Çin borsalarında güneş enerjisi şirketlerinin hisse değerleri ciddi kayıplar yaşamaya başladı.