“Almanya’da Türkiye’nin Hermes kapsamına girmesi gerektiği konuşuluyor”

TÜREB Başkanı Erden, Alman hükümetine Türkiye rüzgâr sanayisine destek çağrısında bulunulduğunu söyledi

25 Ekim 2022

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden Alman rüzgâr enerjisi sektörünün bazı temsilcilerinin kendi hükümetlerine Türkiye rüzgâr enerjisi sanayisinde faaliyet gösteren ekipman üreticileri için destek talebinde bulunduklarını söyledi.

İbrahim Erden TÜREB tarafından dün düzenlenen basın toplantısındaki açıklamasında talebin bazı Alman rüzgar türbini üreticilerinin yöneticileri tarafından geçtiğimiz haftalarda Almanya’da gerçekleştirilen ziyaret ve görüşmeler dahilinde dile getirildiğini paylaştı.

Erden CEO’ların konuşmalarında Almanya’nın Türkiye ile rüzgâr enerjisi sanayisindeki işbirliğinin yalnızca tedarik zincirinin geliştirilmesi olarak görülmemesi gerektiğini savunduğunu buna ilave olarak Türkiye’deki üreticilerin, Almanya’nın ekipman ihracatı için bankalar üzerinden finansman ve sigorta desteği sağladığı ihracat kredi garanti sistemi, Hermes kapsamına alınması çağrısında bulundukları bilgisini verdi.

Bu talebin Avrupa’da yaşanan enerji krizi göz önüne alındığında çok önemli olduğunun altını çizen İbrahim Erden bunun çok önemli bir politik ve stratejik değişim anlamına gelmek ile birlikte böyle bir değişimin de bugünden yarına olmayabileceğini vurgularken, Alman hükümetinde de bu talebin ciddi karşılığı olduğuna dair izlenimini paylaştı.

Erden Alman üreticilerinin konuşmalarında Türkiye’nin Alman rüzgâr enerjisi sektörünün tedarik zincirindeki en önemli ülkelerden biri olmak ile birlikte, aynı zamanda hem Gümrük Birliği üyesi hem de Avrupa Birliği’ne aday ülke olduğuna dikkat çektiklerini de sözlerine ekledi.

Bu gibi önemli değişikliklerin ancak zor anlarda gerçekleşebileceğinin altını da çizen İbrahim Erden böyle bir değişimin Türkiye’nin rüzgâr sanayisindeki gücü sayesinde mümkün olabileceğini de sözlerine ekledi.

Hamburg’da Avrupalı yatırımcılar ve sanayicilere en üst düzeyde davet yapıldı

Erden bu toplantıdan önce de TÜREB öncülüğünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaymaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz‘ın da dahil olduğu 130 kişilik büyük bir heyet ile Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen WindEurope etkinliğine katılım sağlandığını da hatırlattı.

Bu etkinlikte gerek TÜREB olarak ikili görüşmeler yolu ile gerekse de heyetteki Bakanlar tarafından Avrupalı yatırımcılar ve sanayicilere Türkiye’de yatırım yapma veya yatırımlarını genişletmeleri için davette bulunulduğu bilgisi veren Erden, bu çalışmaların önümüzdeki dönemde bu alana daha fazla yatırım çekmek veya mevcut sanayi altyapısının daha yüksek kapasite oranları ile kullanılmasına katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Depolama mevzuatı ilet yeni bir yatırım atağı gelecek

Konuşmasında enerji sektörünün gündeminde olan enerji depolama mevzuatındaki gelişmelere de yer veren Erden, Mayıs ayında gerçekleşen kanun değişikliğinin ardından gelecek iki hafta içinde yenilenebilir enerji ve depolama teknolojilerini entegre eden ikincil mevzuatın da yayımlanmasını beklenildiğini, bu mevzuatın yayımlanması ile de yenilenebilir enerjide yeni bir yatırım atağının görüleceği öngörüsünde bulundu.

Erden konuşmasının YEKA ihalelerine değindiği bölümünde ise TÜREB olarak yatırımcıların YEKA modelinde projeleri için yurt dışı finansmana ulaşmada kolaylaştırma sağlanması için bazı değişiklikler önerdikleri bilgisini de verirken, bu konuda ümitli olduğunu belirtti.

TÜREK konferansında gündemdeki tüm konular istişare edilecek

TÜREB Başkanı İbrahim Erden Türkiye rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteren tüm paydaşların katılımı ile 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek Türkiye Rüzgâr Enerjisi Konferansı’nın rüzgâr enerjisi sektörünün buluşma noktası olacağını da kaydetti.

TÜREK kapsamında bu yıl, son olarak 2014’te yapılan, daha sonra çeşitli sebeplerle gerçekleştirilemeyen rüzgar enerjisi sektör toplantısı yani istişare toplantısı yapılacağı bilgisini de paylaşan TÜREB Başkanı Erden, toplantıda Bakanlık yetkililerinden, sanayici ve yatırımcılara kadar sektörü temsil eden tüm kesimlerin söz alarak sektörün gündemindeki tüm konuları tartışma fırsatı bulacağını da sözlerine ekledi.