Almanya’da rüzgar nükleeri geride bıraktı

Ülkedeki rüzgar enerjisi santralleri, nükleer enerji santrallerinden daha fazla elektrik üretmeye başladı

22 Mayıs 2016

Rüzgar enerjisinin Almanya’nın elektrik üretimi içindeki payının nükleer enerjiyi geçtiği bildirildi.

Alman Fraunhofer Enstitüsü tarafından yapılan, henüz ön bilgi niteliğinde olan çalışmaya göre Almanya’daki rüzgar enerjisi santralleri bu yıl 1 Ocak ile 15 Mayıs tarihleri arasında 38.39 Teravat-saat (TWh), nükleer enerji santralleri ise 30.56 TWh düzeyinde elektrik üretimi gerçekleştirdi.

Bununla birlikte ülkedeki yenilenebilir enerji enstitüsü IWR tarafından yapılan bir açıklamada ise 2016’nın Almanya’da rüzgar enerjisinin nükleer enerjiyi geride bıraktığı ilk yıl olacağı öngörüsünde bulunuldu.

Kuruluşun açıklamasına göre geçen yıl 88 TWh elektrik üretimi gerçekleştiren Almanya rüzgar enerjisi sektörü, artan kurulu gücü ile birlikte bu rakamı bu yıl 100 TWh seviyesine yükseltebilecek.

IWR açıklamasına göre geçen yıl 91.78 TWh’lik elektrik üretimi gerçekleştiren nükleer enerji santrallerinde üretilen elektrik miktarı ise planlı bakım onarım ve kapanan santrallerin etkisi ile daha düşük gerçekleşecek ve 1980’li yılların gerisine inecek.

Almanya’nın nükleer enerjiye dayalı elektrik üretim kapasitesi 1.3 GW gücündeki Grafenrheinfeld NES’in geçen yılın Haziran ayında kapanması ile 10.8 GW’a gerilemişti. Bu yıl da 1.4 GW gücündeki Grohne NES’in 5 Haziran’da tamamen kapatılması planlanıyor.

Almanya’nın rüzgar enerjisi kurulu gücü ise geçen yıl 45 GW seviyesine yükselmişti. Bu rakamın 41.7 GW’lık bölümünü karasal rüzgar enerjisi santralleri oluştururken, 3.3 GW’lık bölümünü ise deniz üstü santraller oluşturmakta.

Türkiye’nin elektrik tüketimi ise geçen yıl 263,8 TWh düzeyinde gerçekleşmişti. Bu tüketimin yüzde 4.4’e denk gelen 11,6 TWh’lik kısmını toplam kurulu güçleri 4,718.30 MW’a ulaşmış olan rüzgar enerjisi santralleri karşılamıştı.