Almanya’da plastik torba kullanımının yasaklanması planlanıyor

Açıklama ülkenin Çevre Bakanı tarafından yapıldı

13 Ağustos 2019

Almanya Çevre Bakanlığı’nın ülkede plastik torba kullanımını tamamen yasaklamayı hedefleyen bir yasal düzenleme üzerinde çalıştığı açıklandı.

Almanya Çevre Bakanı Svenja Schulze tarafından yapılan açıklamada ayrıca işletmeler ile meyve ve sebzeler için kullanılan plastik torba tüketiminin düşürülmesi için de anlaşmaya varılmasının hedeflendiği bildirildi.

Schulze açıklamasında 2016 yılından beri yapılan uygulamalar ile olumlu sonuçlar alınmak ile birlikte plastik torba kullanımının tamamen durdurulması ve plastik tüketiminin düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Bununla birlikte Alman Bakan yasak için herhangi bir takvim açıklamadı.

Tüketim 2015’e göre %64 düşmüş durumda

Almanya’da işletmeler ile varılan anlaşma kapsamındaki gönüllü uygulamalar ve plastik torbaların ücretlendirilmesi gibi adımlar sayesinde plastik torba kullanımı 2018’te, 2015’e göre %64 oranında gerilemiş durumda.

Bununla birlikte plastik torbalar, ülkedeki paketleme işlemlerinde gerçekleşen plastik kullanımının yalnızca %1’lik bölümünden sorumlu.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 2010 yılında kişi başı ortalama plastik torba kullanımı 198 idi.

Avrupa Birliği tarafından 2015 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile bu rakamı 2019’da 90 adede, 2025’te ise 40 adede düşürülmesi hedefleniyor.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör