Almanya’da güneş elektriği fiyatları 8 avro-sente geriledi

Bundesnetzagetur başkanı projeleri takip edeceklerini söyledi

7 Ocak 2016

Almanya’da büyük ölçekli güneş elektriği yatırımları için gerçekleştirilen üçüncü ihale tamamlandı.

Almanya Federal Ağ İdaresi (Bundesnetzagetur) tarafından yapılan açıklamaya göre 11 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen ihaleyi kazanan yatırımcılar  projeleri için 8 avro-sentlik alım garantisi elde edecekler.

Kurum tarafından daha önce yapılan açıklamada ise 200 MW’lık kapasite için gerçekleştirilen ihaleye toplam güçleri 562 MW olabilecek 127 yatırım başvurusu yapıldığı ve ihaleyi kazanan 43 projenin toplam gücünün 204 MW olacağı bildirilmişti.

Dünkü açıklamada değerlendirmesi yer alan Bundesnetzagetur başkanı Jochen Homann ise ihalede oluşan düşük fiyat nedeni ile temkinli konuşurken, bu sistemlerin gerçekten kurulup kurulumayacağını takip edeceklerini kaydetti.

İhaleyi kazanan yatırımcıların projelerini iki yıl içinde tamamlamaları gerekiyor.

Almanya 2015 yılından başlayarak büyük ölçekli güneş elektriği yatırımları için ihale sistemi başlatmıştı.

2015 yılında 500 MW’lık kapasite için iki kere ihale yapılmıştı. 2016’da ilki 1 Nisan 2016 tarihinde 125 MW’lık kapasite için olmak üzere toplam 400 MW’lık kapasite için ihale gerçekleştirileckn iken bu kapasite 2017’de 300 MW’a düşecek.

2018 sonrası için ise yıllık 400 MW’lık kapasite için ihale gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Bundesnetzagetur tarafından gerçekleştirilen ilk iki ihalede yatırımcıların taahhüt ettikleri fiyatları ödemeleri gerekiyordu. İkinci ve üçüncü ihalede ise bunda değişikliğe gidildi ve kazanan projeler arasında teklif edilen en yüksek rakamın bütün projeler için sabit olarak uygulanmasına karar verildi.

Bununla birlikte ülkenin güneş elektriği sektörü temsilcileri ihale uygulamasını eleştirerek, düşen maliyetlere rağmen Almanya’nın güneş enerjisi alanında gelişmesini engellediğini savunuyorlar.