Almanya’da güneş 8 milyon eve elektrik sağlıyor

2012’de Almanya’da 1.3 milyon fotovoltaik sistemi daha kuruldu

6 Ocak 2013

Alman Güneş Enerjisi Sanayisi Birliği (BSW) tarafından yılın ilk gününde yapılan açıklamaya göre 2012’de ülkede 1.3 milyon yeni güneş elektriği sistemi kurulumu gerçekleşti.

Birliğin açıklamasına göre bu sistemler ile üretilen yıllık elektrik ise yıllık 28 milyar kWh seviyesine yükselerek, ülkenin elektrik tüketimindeki güneş enerjisinin payının yüzde 5’e ulaşmasına katkıda bulundu. Açıklamada ayrıca bu üretimin 8 milyon Alman konutunun elektrik ihtiyacına denk olduğu ifadesi yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BSW üst yöneticisi Carsten Körnig Almanya’nın güneş enerjisindeki çalışmalarının meyvelerini topladığını söylerken güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payının üç yılda dörde katlanırken aynı sürede fotovoltaik sistemlerinin maliyetlerinin yarıya yakın oranda düştüğüne dikkat çekti.

Bununla birlikte açıklamada yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminin desteklenmesi için ülkedeki elektrik tüketicilerinin faturalarına yansıtılan vergilerin 2013 itibari ile kWh başında 3.6 avro-sent’den 5.3 avro-sent’e yükseleceği, bunun ise üç kişilik ortalama bir Alman evi için 185 avroluk maliyeti olacağı bilgisine yer verildi.