Almanya’da Fotovoltaik Yatırımı Telaşı

5 Ekim 2010

Güneş enerjisine verilen cömert teşviklerin yakın zamanda düşeceği ve 2009 yılında kurulu fotovoltaik güneş enerjisi gücünün 3.8 GW arttığı Almanya’da sektördeki hızlı büyüme 2010 yılında da devam ediyor.

IMS Research adlı araştırma kuruluşunun elde ettiği verilere göre 2010 yılının sadece ilk 8 ayında ülkedeki kurulu fotovoltaik güneş enerjisi gücüne 4.8 GW ilave yapıldı. Kuruluşun incelemelerine göre bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 327 oranında bir artış anlamına gelmekte.

Ülkede güneş enerjisi alanına yapılan bu yatırımlar ayrıntılı olarak incelendiğinde ise 100 kW büyüklüğe kadar olan küçük ölçekli ticari güneş enerjisi sistemlerinin bu rekor büyümede esas paya sahip olduğu görülmekte. Zira yılın ilk 8 ayında ülkede gerçekleştirilen yeni kurulumların payı bir önceki yıla göre yüzde 280 oranında artış göstererek 2.6 GW düzeyinde gerçekleşti.

Kuruluşun yöneticisi Ash Sharma’ya göre 2010 yılının sonuna doğru Alman güneş enerjisi pazarı 8 GW’lık büyüklüğe ulaşabilirken dünya ölçeğinde bu rakam 16 GW’ı aşabilecek. Dünya fotovoltaik güneş enerjisi piyasasındaki yıllık talepteki payı 2009 yılında yüzde 40 oranında olan ülkenin bu yılki hızlı büyüme ile payı yüzde 48’e ulaşacak.

Sharma’nın öngörülerine göre 2012 yılı sonunda teşviklerde yaşanacak büyük kesintiler 2011 yılında da fotovoltaik alanda büyük bir talebin oluşmasına neden olacak. Gelecek yıl oluşacak yüksek talep nedeni ile oluşabilecek yüksek üretim ise büyük fiyat düşüşlerini bu da beraberinde satın almalarda gecikmeleri, şirketlerin gelirlerinde ve karlarında düşüşleri getirebilecek.