Almanya yıllık 2,5 GW güneş hedefine ulaşmak üzere

Yılın ilk sekiz ayındaki kurulumlar 2 GW’a yaklaştı

5 Ekim 2018

Almanya Federal Ağ İdaresi (Bundesnetzagentur) tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında devreye giren 7.125 adet kurulumun toplam kurulu güçleri 354,74 MW oldu.

Devreye giren kurulumlardan biri 10 MW gücünde olurken, 1 MW üstünde devreye giren dört ayrı kurulum oldu. Kurulumların geriye kalan bölümünü ise 1 MW altı sistemler oluşturdu.

Bu kurulumlar ile birlikte Almanya’nın güneş enerjisine dayalı elektrik üretim kapasitesi 2018’in ilk sekiz aylık döneminde 1,97 GW artış gösterdi.

Bununla birlikte Ağustos ayındaki artış rakamı bir ay öncenin %32, bir yıl öncenin aynı döneminin ise %118 üstünde oldu.

2018’in ilk sekiz ayındaki artış rakamı ise, bir yıl öncenin aynı dönemine göre %61 daha fazla oldu.

Hızlı büyüme eğiliminin yılın geri kalanında da devam etmesi halinde Almanya 2013’ten beri ilk defa Alman Yenilenebilir Enerji Yasası’nda belirlenen güneş elektriğinde yıllık 2,5 GW’lık yeni kurulu güç hedefine ulaşmış olacak.

Son kurulumlar ile birlikte Ağustos ayı sonu itibari ile Almanya’da teşvik mekanizmasından yararlanan, şebeke bağlantısı olan güneş elektriği sistemlerinin kurulu gücü 44,95 GW’a ulaşmış oldu.