Almanya yenilenebilirde yeni bir rekor kırdı

Elektrik tüketimindeki yenilenebilir payı yılın ilk çeyreğinde %50’yi aştı

2 Nisan 2020

Almanya’nın elektrik tüketimindeki yenilenebilir enerji oranı ilk defa yılın ilk çeyreğinde %50 seviyesini geçti.

Baden-Württemberg Güneş Enerjisi ve Hidrojen Araştırmaları Merkezi (ZSW) ile Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği (BDEW) tarafından henüz kesinleşmemiş verilere dayalı olarak yapılan analize göre bu duruma rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklı üretimdeki artış ile koronavirüs salgını nedeni ile düşen elektrik tüketimi etkili oldu.

Kuruluşların hesaplamalarına göre ülkede yılın ilk üç ayında gerçekleşen elektrik tüketiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı %51,9 oldu.

Bu oran bir yıl öncenin aynı döneminde %44,4 olarak gerçekleşmişti.

Ülkenin bu dönemdeki elektrik tüketiminde karasal rüzgar enerjisi santrallerinin payı %28,9, kıyı ötesi rüzgâr enerjisi santrallerinin payı ise %6,2 oldu. Biyokütle %7,7, fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri %5 oranında pay sahibi oldular.

Tüketim %2 geriledi

Açıklanan bilgilere göre 2019’un ilk üç ayında gerçekleşen 169 milyar kWh üretime karşılık, 2020’nin aynı dönemindeki üretim 158 milyar kWh seviyesine geriledi.

Bununla birlikte ülkedeki elektrik tüketimi ise bir yıl öncenin aynı dönemindeki 151 milyar kWh seviyesinden 148 milyar kWh seviyesine geriledi.

Buna karşın yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimi 2019’ın ilk çeyreğinde 67,1 milyar kWh iken 2020’nin ilk çeyreğinde 77 milyar kWh seviyesine yükseldi.

Bu üretimde karasal rüzgâr enerjisinin payı 43 milyar kWh, kıyı ötesi rüzgarın 9 milyar kWh, biyokütlenin 11 milyar kWh, fotovoltaik sistemlerin 7 milyar kWh ve hidroelektrik santrallerin 5 milyar kWh oldu.

 


[1] Beitrag der Erneuerbaren Energien zur Deckung des Stromverbrauchs in Deutschland

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör