Almanya Nükleerin Açığını Rüzgarla Kapatabilecek

Almanya’da nükleer enerji santrallerin kapatılmasının ardından gözler oluşacak enerji açığının nasıl kapatılabileceğine çevrildi.

8 Haziran 2011

Alman hükümetinin ülkedeki nükleer enerji santrallerini 2022 yılında kapatacağını açıklamasının ardından gözler ortaya çıkacak olan enerji açığının nasıl kapatılacağına çevirildi. Yapılan hesaplamalara göre bu açığın kapatılması için bu tarihe kadar ülkenin enerji üretim kapasitesinin 10 GW artırılması gerekiyor.

Alman Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan bir çalışmada ise bu açığın deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri tarafından kapatılmasının mümkün olduğu belirtilirken bunun için ise Alman hükümetinin bazı adımlar atması gerektiği belirtiliyor. Çalışmaya göre Alman hükümetinin bu amaçla deniz üstü rüzgar enerjisi sektörünün projeleri için finansman kolaylıkları sağlaması ve bu santrallere yönelik alım garantilerinin artırılması gerektiği belirtiliyor. Bununla beraber Alman hükümetinin yakın zamanda bu sektörü desteklemek için bir program açıklaması bekleniyor.

Bu program çerçevesinde ise Alman Kalkınma Bankası KfW’nın sektörü desteklemek için 5 milyar avroluk bir kredi paketi sağlaması öngörülüyor. Bu kaynak ile 10 deniz üstü rüzgar enerjisi santrali projesinin finanse edilmesi amaçlanırken, sağlanacak kredi tutarının üst sınırı ise 700 milyon avro olacak.

Halihazırda nükleer reaktörler Almanya’nın enerji arzında yıllık 150 terawatt-saatlik paya sahip iken, ülkenin 2020 yılında deniz üstü rüzgar enerjisinde 25 GW’lık kurulu güce ulaşması halinde yılda 100 terawaat-saatlik elektriğin rüzgar enerjsinden karşılanması mümkün olabilecek.

Almanya karasal rüzgar enerjisinde 2010 sonu itibari ile 27.2 GW’lık büyüklüğe ulaşmış iken ülkenin deniz üstü rüzgar enerjisindeki kurulu gücü ise henüz 48.3 MW düzeyinde.