Almanya koalisyon görüşmelerinde kömür anlaşmazlığı

Partiler devreden çıkarılacak kömürlü termik santrallerin sayısında anlaşamadılar

15 Kasım 2017

Almanya’da devam eden koalisyon görüşmelerinde, devreden çıkarılacak kömürlü termik santraller konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Alman medyasına yansıyan bilgilere göre Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi, Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşiller Partisi arasında devam eden koalisyon görüşmeleri sürerken, Yeşiller Partisi en fazla kirlilik yaratan 20 termik santralin hemen kapatılmasında ısrar ediyor.

Yeşiller Almanya’nın iklim değişikliği ile mücadele hedefleri kapsamında, 2020 yılına kadar 8 ila 10 GW arasında kömürlü termik santralin devreden çıkması gerektiğini savunuyor.

CDU/CSU ve FDP ise, enerji arz güvenliğini gerekçe göstererek, bu rakamın 3 ila 5 GW arasında kalmasını istiyor.

2020 hedefi yüzde 40 azaltımdı

Almanya karbondioksit emisyonlarını 2020 yılında, 1990 yılı seviyesinin yüzde 40 altına indirmeyi hedeflemişti.

Bununla birlikte Almanya hükümeti tarafından yakın zaman önce yayınlanan bir çalışmada, 2020 yılı emisyonlarının hedeflenenin yüzde 5 oranında üzerinde olabileceği öngörülmüştü. Bununla birlikte Agora Energiewende ise hükümetin öngörüsünü fazla iyimser bulmuş ve gerçek sapmanın yüzde 10 düzeyinde olabileceğini kaydetmişti.

Kömür Almanya’nın gerek elektrik üretiminde, gerek ise karbondioksit emisyonlarında önemli pay sahibi olmaya devam ediyor.

Almanya’nın 2016 yılı elektrik üretiminde linyit ve taş kömürünün oayı yüzde 40, yenilenebilir enerji kaynaklarının yüzde 28, nükleer enerjinin yüzde 13 ve doğal gazın ise yüzde 12 idi.

Ülkenin sera gazı emisyonlarında enerji sektörünün payı ise yüzde 37 düzeyinde bulunuyor.