Almanya karbon fiyatını artırma konusunda uzlaştı

2021 için başlangıç fiyatı 10 Avro’dan 25 Avro’ya yükseltildi

17 Aralık 2019

Almanya ulusal parlamentosu (Bundestag), federal hükümet ve yerel yönetimlerin oluşturduğu konsey (Bundesrat) 2021 yılından itibaren uygulanacak karbon fiyatlarının artırılması konusunda uzlaşı sağladı.

Alman medyasına yansıyan haberlere göre bugün başlayan görüşmelerde, ton başına karbondioksit fiyatları için başlangıç fiyatı 25 Avro olacak.

Angela Merkel hükümeti tarafından geçtiğimiz ay açıklanan Almanya İklim Yasası teklifinde bu fiyat 2021’de 10 Avro olarak başlayıp 2025’te 35 Avroya yükselecek şekilde belirlenmişti.

Karar başta Yeşiller olmak üzere değişik kesimlerce, toplumda davranış değişikliği oluşturmak için yeterli olmayacağı gerekçesi ile eleştiriliyordu.

Bununla birlikte fiyatlar 2022’de 30, 2023’de 35, 2024’de 45 ve 2025’te 55 Avro seviyesine yükselecek.

2026 yılından itibaren ise açık artırma usülü tahsis edilecek şekilde 55-65 Avro seviyelerinde gerçekleşmesi planlanıyor. Bu sistemin uygulanması kararını ise federal hükümet karar verecek.

Mekanizmadan sağlanan gelir de yeşil enerji yatırımlarını desteklemek için kullanılacak ve tüketicilerin elektrik faturalarına yansıtılan katkı payları azaltmak ve bu katkılarla yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemek için oluşturulan fondaki açığın kapatılması için kullanılacak.

Düzenleme Angela Merkel hükümetinin dört parçadan oluşan iklim reformu paketi içerisinde yer alıyor ve hükümet taslakları Christmas öncesinde yasalaştırmayı hedefliyor.

Paket ayrıca ulaşımdan kaynaklı emisyonları düşürmek için havayolu taşımacılığı vergilerinin artırılması, tren yolunun düşürülmesi, enerji verimli binalar için vergi teşvikleri sağlanmasını da içeriyor.

Alman yetkililer taslaklar üzerinde görüşmek üzere 18 Aralık Çarşamba günü tekrar bir araya gelecekler. 20 Aralık Cuma günü de tüm paket üzerinde uzlaşmaya varılması planlanıyor.