Almanya 2030 enerji verimliliği hedefini belirledi

Ülke enerji tüketimini 2008’e göre %30 düşürmeyi hedefliyor

19 Aralık 2019

Almanya parlamentosu 2050 Enerji Verimliliği Stratejisi planını onayladı.

Planın onaylanması ile Almanya’nın 2030 yılı enerji verimliliği hedefi de resmiyet kazanmış oldu.

Almanya Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan plan ülkenin birincil enerji arzının 2030 yılında, 2008’e göre %30 oranında düşürülmesini hedefliyor.

Bu hedef kapsamında da binalar, sanayi, ulaşım ve tarım gibi alanlarda çeşitli önlemler ve destekler belirleniyor.

Bu destekler arasında binalarda enerji verimliliği uygulamaları içeren yenilemeler için vergi teşvikleri, daha fazla enerji danışmanlığı hizmetleri sunulması, bölgesel ısıtma sistemlerinin yaygınlaştırılması, sanayide enerji verimliliği uygulamaları için federal bütçeden yılda 50 milyon Avro kaynak aktarılması yer alıyor.

Belge ayrıca sanayi, sivil toplum, eyalet yönetimleri, araştırma enstitülerinin katılımı ile oluşturulacak diyalog süreci ile Almanya’nın birincil enerji tüketiminin 2050 yılına kadar %50 oranında düşürülmesine yönelik önlemler belirlenmesini de içeriyor.

Bununla birlikte çeşitli sivil toplum kuruluşları belirlenen %30’luk hedefin ülkenin iklim değişikliği ile mücadele hedefleri açısından yetersiz olduğunu savunuyorlar.

2020 yılında enerji tüketiminin 2008 yılına kadar %20 oranında düşürmeyi hedeflemiş olan Almanya, hali hazırda yalnızca %11 düzeyinde bir gerileme sağlayabilmiş durumda.